• rozwiń

Zagadka logiczna z Singapuru stała się hitem internetu. Rozwiążesz ją?

Zagadka logiczna z Singapuru stała się hitem internetu Odtwórz: Zagadka logiczna z Singapuru stała się hitem internetu
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Zagadka wprawiła w zakłopotanie wiele osób | Video: Zagadka logiczna z Singapuru stała się hitem internetu

Zadanie matematyczne, które do rozwiązania dostali uczniowie w Singapurze, stało się prawdziwym hitem internetu i wprowadziło w zakłopotanie setki tysięcy osób na całym świecie.

Zdanie jako pierwszy umieścił na swoim Facebooku prezenter singapurskiej telewizji Kenneth Kong. W zagadce chodzi o odgadnięcie daty urodzin niejakiej Cheryl. Posłużyć mają do tego minimalne wskazówki przekazywane przez jej przyjaciół - Alberta i Bernarda oraz zestawienie kilku zaproponowanych dat.

Oto zadanie:

Albert i Bernard zaprzyjaźnili się z Cheryl i chcą wiedzieć kiedy są jej urodziny. Cheryl przedstawiła im 10 możliwych dat, z których tylko jedna jest prawdziwa.

15 maja        16 maja        19 maja
17 czerwca   18 czerwca
14 lipca         16 lipca
14 sierpnia   15 sierpnia   17 sierpnia

Każdemu z przyjaciół osobno - Albertowi i Bernardowi - Cheryl podała jedynie część informacji. Pierwszemu miesiąc, a drugiemu dzień urodzin.

Albert: Nie wiem, kiedy są urodziny Cheryl, ale wiem, że Bernard także nie wie.
Bernard: Na początku nie wiedziałem, kiedy są urodziny Cheryl, ale teraz wiem.
Albert: Zatem teraz ja też wiem, kiedy są urodziny Cheryl

W takim razie kiedy są urodziny Cheryl?

Fala komentarzy

Zadanie do banalnych nie należy i trudność sprawi zapewne niejednemu dorosłemu. Tymczasem według pierwotnych doniesień mediów miało one być skierowany do 11-letnich uczniów. To wywołało falę oburzenia w internecie i pytań o to, czy system edukacji w Singapurze nie jest zbyt wymagający.

Później okazało się, że zadanie pojawiło się na olimpiadzie szkół matematycznych dzieci w wieku 15 lat - SASMO (Singapore and Asian School Math Olympiads).

- To jest bardzo trudne pytanie dla młodszych dzieci, dlatego ludzie byli na początku zszokowani. Teraz wiedzą jednak, że skierowano je do starszych uczniów - komentował Kenneth Kong w rozmowie z BBC.

Pytania bronił też dyrektor SASMO Henry Ong. Jego zdaniem w życiu codziennym i w pracy potrzebna jest zdolność logicznego i analitycznego myślenia. - Nie twierdzimy, że ten problem jest do rozwiązania dla każdego ucznia. Ale jeśli możemy go użyć do pomocy lepszym uczniom w wyostrzeniu ich zdolności analitycznych, to dlaczego tego nie robić - pytał.

Hit sieci

Zagadka stała się internetowym hitem i doczekała się specjalnego hashtaga #cherylsbirthday na Twitterze, a nawet utworu muzycznego. Pojawiło się też wiele żartów i prześmiewczych wpisów, w których radzono Albertowi i Bernardowi, by "olali" Cheryl. O zadaniu o piszą również media na całym świecie.

Odpowiedź

W sieci można też oczywiście znaleźć odpowiedź i wyjaśnienie oragnizatorów. Prezentujemy je poniżej:

A także nasze wyjaśnienie:

Przeanalizujmy to, co mówią Albert i Bernard.

Albert: Nie wiem, kiedy są urodziny Cheryl, ale wiem, że Bernard także nie wie.

Pierwsza część zdania jest oczywista - Albert zna jedynie miesiąc, a nie zna dnia. Kluczowa jest druga część wypowiedzi. Wynika z niej jedno - urodziny Cheryl nie wypadają w maju ani czerwcu. Dlaczego? Bernard mógłby znać dokładną datę - znając jedynie dzień - jedynie wówczas, gdy urodziny byłyby 19 maja lub 18 czerwca. "18" i "19" to bowiem jedyne dni, które pojawiają się tylko raz. Reszta ("14", "15", "16", "17") pojawia się w kilku miesiącach.

Bernard: Na początku nie wiedziałem, kiedy są urodziny Cheryl, ale teraz wiem.

Bernard po wypowiedzi Alberta wie, że pozostałe możliwe daty to:

14 lipca, 16 lipca

14 sierpnia, 15 sierpnia, 17 sierpnia

I to pozwala mu ustalić dokładną datę urodzin. Co wiemy z tego my? To, że wyeliminować możemy 14 lipca i 14 sierpnia. Gdyby bowiem Cheryl powiedziała Bernardowi "14" to nadal miałby dwie możliwości i nie znałby prawidłowej daty.

Pozostały zatem trzy możliwości:

16 lipca,

15 sierpnia, 17 sierpnia

Albert: Zatem teraz ja też wiem, kiedy są urodziny Cheryl

Po tej wypowiedzi wszystko jest już jasne: pozostaje nam 16 lipca, bo gdyby Albert usłyszał od Cheryl "sierpień", wówczas nadal miałby dwie możliwości. Jeśli po wypowiedzi Bernarda ma już pewność co do dokładnej daty, oznacza to, że usłyszał "lipiec", a zatem chodzi o 16 lipca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (35)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mateusz_gubala
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mani_ok
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Darnok1
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Brain Scientist
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nickwtvn
Zagadka jest banalna, niestety źle przetłumaczona. Powinno być "następnie" "Każdemu z przyjaciół osobno - Albertowi i Bernardowi - Cheryl podała jedynie część" "prawdziwej daty urodzin". "Pierwszemu miesiąc, a drugiemu dzień urodzin."
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane