• rozwiń

System podatkowy Wielkiej Brytanii trafił pod lupę Brukseli

Brexit i scenariusze dla Polaków Odtwórz: Brexit i scenariusze dla Polaków
Brexit i scenariusze dla Polaków "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja Europejska wszczęła w czwartek postępowanie w sprawie wyjątków w systemie podatkowym w Wielkiej Brytanii, które mogą pozwalać międzynarodowym korporacjom na unikanie opodatkowania. Urzędnicy w Brukseli podejrzewają praktyki niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Rozpoczęcie śledztwa na niespełna dwa lata przed zaplanowanym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE może stać się kolejnym argumentem w rękach negocjatorów Komisji Europejskiej na rzecz utrzymania jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE wobec Zjednoczonego Królestwa. Podobne sprawy ciągną się bowiem latami, a swój finał nierzadko znajdują właśnie w Trybunale w Luksemburgu.

Korporacje bez podatku?

Tak było choćby z karą dla amerykańskiego producenta procesorów Intel. Komisja nałożyła na niego grzywnę w wysokości 1,06 mld euro w roku 2009, którą w tym roku uchylił Trybunał Sprawiedliwości.

W ogłoszonym w poniedziałek dochodzeniu KE chce sprawdzić, czy wyjątki w brytyjskim systemie, które zwalniają niektóre transakcje korporacji międzynarodowych od stosowania przepisów podatkowych, nie łamią unijnych reguł. W szczególności śledztwo ma wykazać, czy korporacje mogą płacić niższe podatki w Wielkiej Brytanii, co naruszałoby zasady pomocy państwa UE.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane