• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Ułatwienie dla migrantów szukających pracy. "Skróci drogę do zatrudnienia"

Brytyjski socjal nie dla imigrantów. Zobacz, co stracą Polacy na Wyspach Odtwórz: Brytyjski socjal nie dla imigrantów. Zobacz, co stracą Polacy na Wyspach
Brytyjski socjal nie dla imigrantów. Zobacz, co stracą Polacy na Wyspach "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja Europejska uruchomiła narzędzie, które ułatwi tworzenie profilu zawodowego migrantom z państw spoza Unii Europejskiej. Dzięki temu będą oni mieli większą szansę wejścia na unijny rynek pracy i integrację. Szacuje się, że obecnie na terenie UE przebywa legalnie 20 mln obywateli państw trzecich.

Nieprzypadkowo tzw. unijne narzędzie do tworzenia profilu umiejętności obywateli państw trzecich uruchomione zostało właśnie we wtorek - w tym dniu wypada ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Uchodźcy.


Prezentacja dla pracodawcy

Przedstawione przez KE narzędzie to działający w trybie online i offline edytor tekstu, który umożliwi migrantom spoza UE zaprezentowanie swojego wykształcenia, umiejętności, kwalifikacji i doświadczeń w sposób dobrze zrozumiały dla pracodawców lub organizatorów szkoleń zawodowych.- Obecne realia pracy wymagają, aby wszyscy mieli możliwość pełnego wykorzystania swoich umiejętności na unijnych rynkach pracy. Nie można marnować talentów obywateli spoza UE. Nasze narzędzie do tworzenia profilu umiejętności ułatwi im zdobycie pracy, a jednocześnie umożliwi krajowym administracjom dobre zrozumienie umiejętności i kwalifikacji tych osób - oceniła komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników Marianne Thyssen.

Według niej dzięki temu organy te będą w stanie wykorzystać możliwości związane z integracją uchodźców, osób ubiegających się o azyl i pozostałych migrantów na rynku pracy, a także sprostać związanym z tym wyzwaniom.

- Będzie to korzystne dla wszystkich – dodała.

Zatrudnienie w UE

Celem unijnego narzędzia jest uniknięcie sytuacji, w której obywatele państw trzecich są zatrudniani poniżej swoich kwalifikacji albo kiedy ich umiejętności nie są dopasowane do oferowanego zatrudnienia. Narzędzie to ma pomóc zarówno osobom wykształconym, które być może potrzebują pomocy w uznaniu swoich kwalifikacji, jak i osobom gorzej wykształconym, które potrzebują dalszej nauki i szkoleń, aby zdobyć kwalifikacje potrzebne na rynku pracy.Jak zapewniają unijni urzędnicy, „ułatwi to proces kojarzenia osób poszukujących pracy i wakatów”.

- Zaproponowane przez nas narzędzie skróci drogę do zatrudnienia nowo przybyłych obywateli państw spoza UE, ponieważ sprawi, że ich indywidualne umiejętności staną się widoczne – powiedział komisarz UE ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos.

Według unijnych urzędników integracja migrantów na unijnym rynku pracy jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed UE, zwłaszcza z uwagi na napływ uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Ponadto ze względu na starzejące się europejskie społeczeństwo UE potrzebuje wykwalifikowanych pracowników.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane