• rozwiń
  • WIG20 2166.52 +0.54%
  • WIG30 2452.59 +0.52%
  • WIG 56945.49 +0.29%
  • sWIG80 11467.35 +0.14%
  • mWIG40 3635.62 +0.41%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:57

Dostosuj

Austria chce obciąć zasiłki na dzieci za granicą

Berlin chce obniżyć zasiłki dla obcokrajowców z Unii Europejskiej Odtwórz: Berlin chce obniżyć zasiłki dla obcokrajowców z Unii Europejskiej
Berlin chce obniżyć zasiłki dla obcokrajowców z Unii Europejskiej "Źródło: TVN24 BiS"

Austriacki rząd zamierza obciąć zasiłki dla dzieci żyjących w tych krajach, w których koszty życia są niższe niż w Austrii. Ruch ten ma pozwolić zaoszczędzić rocznie około 100 mln euro.

Plany obcięcia wydatków na dzieci zapowiedziała rządząca od niedawna w Austrii koalicja, na której czele stoi Sebastian Kurz z konserwatywnej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP). Gabinet Kurza został zaprzysiężony 18 grudnia, dwa miesiące po wygranych przez jego partię wyborach parlamentarnych. OeVP utworzyła rząd koalicyjny z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe).

Zgodność z unijnym prawem

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa powiedziała w piątek na konferencji, że KE zapoznała się z zapowiedziami austriackiego rządu o planach obcięcia osobom zatrudnionym w Austrii zasiłków na dzieci, które mieszkają za granicą.

- Jeśli te przepisy wejdą w życie, przeanalizujemy, czy są zgodne z unijnym prawem - powiedziała.

Nowy kanclerz powiedział w czwartek, że jest też przekonany, że nowe regulacje nie będą sprzeczne z unijnym prawem dotyczącym zakazu dyskryminacji.

- To niesprawiedliwość wbudowana w system, że w przypadku dwojga dzieci, które nie mieszkają nawet w Austrii, ale w Rumunii, około 300 euro miesięcznie trafia do Rumunii i to jest prawie średni dochód w tym kraju - powiedział Kurz reporterom w czwartek, cytowany przez Agencję Reutera.

Zasiłki w Austrii

Zasiłki w Austrii różnią się w zależności od wieku i liczby dzieci; zaczynają się od ok. 114 euro miesięcznie na rodzinę, która ma jedno dziecko.

Austria graniczy m.in. z Czechami, Słowacją i Węgrami, gdzie pensje i zasiłki są niższe. W tym niemieckojęzycznym kraju pracuje wielu obywateli Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w sektorze opieki zdrowotnej i budowlanym. Według agencji Reutera w 2016 roku na zasiłki dla pracowników na 132 tys. dzieci mieszkających za granicą trafiło 273 mln euro.

W ubiegłym roku Komisja Europejska krytykowała Niemcy za podobny plan cięcia zasiłków na dzieci. Berlin ostatecznie się z niego wycofał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane