• rozwiń
  • WIG20 2234.05 +0.01%
  • WIG30 2532.50 +0.04%
  • WIG 58878.18 +0.22%
  • sWIG80 11619.36 +0.41%
  • mWIG40 3763.22 +0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:47

Dostosuj

Temat: Komisja Europejska

KE chce pomóc Grecji, ale Wielka Brytania nie chce się dorzucić

KE chce pomóc Grecji, ale Wielka Brytania nie chce się dorzucić
Foto: Shutterstock Foto: Komisja Europejska zaproponowała w środę wykorzystanie środków ze wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) na finansowanie pomostowe dla Grecji

Komisja Europejska zaproponowała w środę wykorzystanie środków ze wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) na finansowanie pomostowe dla Grecji. Ma to pozwolić Atenom na spłacenie należności wobec MFW i EBC.

Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis ocenił, że wykorzystanie EFSM jest obecnie najlepszym z dostępnych sposobów sfinansowania pożyczki pomostowej, dzięki której Grecja będzie mogła uregulować swoje zobowiązania do czasu wynegocjowania i uruchomienia nowego programu pomocy dla tego kraju. Pożyczka ta zostanie spłacona z nowego programu wsparcia.

Brytyjskie "nie"

Propozycja wykorzystania mechanizmu kredytu pomostowego budzi kontrowersje w Wielkiej Brytanii. Rzecznik premiera Camerona podkreślił, że można znaleźć takie rozwiązania, aby zapewnić finansowanie pomostowe dla Grecji, a jednocześnie nie wykładać na to pieniędzy brytyjskich podatników.

- Zawsze było jasne, że pieniądze brytyjskich podatników nie zostaną wykorzystane w celu zapewniania środków na umowę z Grecją - podkreślił rzecznik. - Z rozmów przeprowadzonych jeszcze dziś rano wynika, że wiele krajów ma obawy właśnie na ten temat. Myślę, że istnieje wiele innych rozwiązań - dodał.

Brytyjski premier David Cameron podkreślił, że być może Grecja będzie musiała zostać zwolniona ze swoich długów. W ten sposób Cameron odpowiedział na raport MFW. - W tym punkcie, w którym mówią o redukcji zadłużenia Grecji, mogą mieć rację - podkreślił Cameron w parlamencie.

Grecja, ze względu na fatalne skutki kontroli kapitałowej i zamknięcia banków, potrzebuje znacznie większej pomocy i redukcji długu, niż przewidzieli jej europejscy partnerzy - wynika z poufnego raportu MFW, do którego dotarł we wtorek Reuters.

Ryzyko niespłacenia pożyczki

EFSM jest wspólny dla całej Unii Europejskiej, co oznacza, że w poręczeniu pożyczek dla Aten uczestniczyć będą także kraje spoza eurolandu, w tym Polska. Dombrovskis powiedział, że KE jest świadoma zastrzeżeń państw spoza strefy euro co do tego rozwiązania, dlatego pracuje nad zapewnieniem, by państwa te były zabezpieczone przed ryzykiem niespłacenia pożyczki pomostowej przez Grecję.

W ramach utworzonego w 2010 roku EFSM Komisja Europejska mogła zebrać na rynkach finansowych korzystnie oprocentowane pożyczki na łączną kwotę do 60 mld euro. Na jego uruchomienie muszą wyrazić zgodę ministrowie finansów całej UE, a decyzja wymaga kwalifikowanej większości. Obecnie EFSM ma do dyspozycji 13,2 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
graffiti50
kopacz dorzuci
 • 2
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Światowit
Jedno jest pewne: Grecy żadnej pożyczki nie zwrócą, reformy będą markować a jeżeli dostsnś jskieś pieniądze to je przejedzą i wyciągną ręce po następne!
 • 5
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane