• rozwiń

Temat: Komisja Europejska

Bruksela reaguje na działania Trumpa. "Europa jest otwarta dla biznesu"

Bruksela reaguje na działania Trumpa. "Europa jest otwarta dla biznesu"
Foto: pixabay.com Foto: Rzecznik KE zapewnia, że Unii Europejskiej zależy na wolnym handlu

UE jest jedną z najbardziej otwartych gospodarek świata i zamierza przeciwdziałać tendencjom do jednostronnej polityki handlowej - oświadczyła we wtorek Komisja Europejska, komentując decyzję USA o wycofaniu się z Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP).

- Zależy nam na wolnym i sprawiedliwym handlu, który koncentruje się na potrzebach obywateli i gwarantuje, że korzyści z handlu są odczuwane możliwie szeroko - powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas na konferencji prasowej.

Przypomniał, że Unia prowadzi obecnie negocjacje w sprawie 20 regionalnych i dwustronnych porozumień handlowych i jest "na różnych etapach negocjacji lub wdrażania umów handlowych" z większością krajów, które podpisały Transpacyficzną Umowę o Wolnym Handlu.

- Jesteśmy zdeterminowani, by przeciwdziałać tendencji do unilateralizmu - oświadczył Schinas.

Umowa TTIP

Podkreślił, że od eksportu zależy w UE 31 mln miejsc pracy. - Komisja Europejska jest przekonana, że współpracując z podobnie myślącymi partnerami, uda się nie tylko stworzyć większe możliwości dla naszych gospodarek, ale też kształtować globalizację w zgodzie z naszymi wartościami - powiedział Schinas. - Krótko mówiąc: Europa jest otwarta dla biznesu - dodał.

Według Schinasa na razie administracja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa nie kontaktowała się z Komisją Europejską w sprawie prowadzonych od 2013 roku negocjacji nad umową o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowym i Inwestycyjnym (TTIP) pomiędzy UE a USA.

W poniedziałek Trump podpisał dekret formalnie rozpoczynający proces wycofywania się Stanów Zjednoczonych z TPP. Umowa ta, postrzegana jako przeciwwaga wobec rosnącego wpływu Chin, została podpisana w 2015 roku przez 12 krajów Azji i Pacyfiku, reprezentujących 40 proc. światowej gospodarki.

 

Prezydent Donald Trump zabiera się do pracy. Zobacz materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS (23.01.2017):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane