-
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnie Zaloguj się, aby oceniać Ostatnio ocenili:0
-
Tyle osób ocenia komentarz negatywnie Zaloguj się, aby oceniać Ostatnio ocenili:0
- podziel się
- zgłoś naruszenie
KE, MFW, EBC "ogólnie zadowolone" z Grecji, która przyjęła drugi pakietu ustaw
Instytucje reprezentujące wierzycieli Grecji wstępnie oceniły, że władze tego kraju w terminie i w zadowalający sposób zrealizowały drugi pakiet uzgodnień, będących warunkiem dla rozpoczęcia rozmów o pomocy finansowej - poinformowała rzeczniczka KE.
"Wstępna ocena Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego: władze Grecji wdrożyły prawnie drugi zestaw działań w terminie i w ogólnie zadowalający sposób" - poinformowała na Twitterze rzeczniczka Komisji Mina Andreewa.
.@EU_Commission, @ecb & #IMF\\\\\\'s first assessment:EL authorities legally implemented 2nd set of measures in timely+overall satisfactory manner
— Mina Andreeva (@Mina_Andreeva) lipiec 23, 2015
W czwartek nad ranem, po wielogodzinnej debacie, grecki parlament przyjął drugi pakiet ustaw wymaganych przez międzynarodowych wierzycieli jako warunek rozpoczęcia rozmów o wielomiliardowym pakiecie ratunkowym dla Aten. Ustawy wprowadzają do greckiego prawa unijną dyrektywę z 2013 roku o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (BRRD), która mówi, że od 2016 roku za kłopoty upadających banków jako pierwsi zapłacą ich udziałowcy i posiadacze obligacji. W drugim pakiecie znalazły się również reformy cywilnych procedur sądowych mające na celu przyspieszenie i obniżenie kosztów procesów.
Ruszyły negocjacje
Już w środę komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici poinformował, że rozpoczęły się negocjacje w sprawie szczegółów nowego programu pomocy dla Grecji. Dodał, że rozmowy, prowadzone przez instytucje reprezentujące wierzycieli powinny potrwać do drugiej połowy sierpnia. Według greckich mediów przedstawiciele trzech instytucji oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS) mają przyjechać do Aten w najbliższy piątek.
Efektem negocjacji będzie memorandum, opisujące reformy, które ma przeprowadzić Grecja w zamian za trzyletnie wsparcie finansowe. Potrzeby tego kraju oceniono na ok. 86 mld euro.
Podziel się:
Dodaj Komentarz

Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.