• rozwiń

Gigantyczne przejęcie na niebie. Bruksela ma poważne obawy

Air Berlin bankrutem. Rząd udziela im gigantycznego wsparcia Odtwórz: Air Berlin bankrutem. Rząd udziela im gigantycznego wsparcia
Air Berlin bankrutem. Rząd udziela im gigantycznego wsparcia "Źródło: TVN24 BiS"

Komisja Europejska ma poważne wątpliwości wobec planów przejęcia przewoźnika Air Berlin przez linie lotnicze Lufthansa. Zdaniem komisarzy w wyniku transakcji Lufthansa stanie się monopolistą na wielu trasach.

- Mamy dość poważne obawy dotyczące konkurencji. Istnieje ryzyko, że na niektórych trasach Lufthansa stanie się de facto monopolistą - powiedziała w Brukseli na konferencji prasowej europejska komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, precyzując, że chodzi o "znaczącą liczbę tras". Przypomniała, że KE prowadzi analizy rynkowych przejęć.

Jak wskazała, Komisja ma wątpliwości, bo Air Berlin był dużym konkurentem Lufthansy. Podkreśliła, że jego bankructwo może mieć wpływ na konsumentów.

Air Berlin ogłasza upadłość

Air Berlin, drugie pod względem wielkości niemieckie linie lotnicze, 28 października ostatecznie zakończyły działalność. Tego dnia samolot przewoźnika kwadrans przed północą wylądował po raz ostatni na lotnisku Tegel w Berlinie. Na pokładzie maszyny, która wystartowała z Monachium, znajdował się długoletni szef linii, Joachim Hunold. Ze względu na zadłużenie w połowie sierpnia linie ogłosiły upadłość. Czasowe kontynuowanie działalności było możliwe dzięki poręczonemu przez rząd Niemiec kredytowi w wysokości 150 mln euro.

Od początku działalności w 1979 roku linie Air Berlin przewiozły ponad pół miliarda pasażerów.

Znaczną część Air Berlin, w tym spółki-córki Niki i LGW, chce przejąć Lufthansa. Podpisany kontrakt opiewa na 210 mln euro. Lufthansa zamierza przejąć 81 ze 140 samolotów oraz 3 tys. z 8 tys. pracowników linii Air Berlin. Warunkiem jednak jest zgoda urzędu antymonopolowego.

Linie Air Berlin od kilku lat odnotowuje straty; w 2016 roku wyniosły one 780 mln euro. Łączne zadłużenie przewoźnika to blisko 1,2 mld euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane