• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

KE kończy budowę funduszu Junckera i apeluje o zwracanie się do EBI

KE kończy budowę funduszu Junckera i apeluje o zwracanie się do EBI
Foto: Wikipedia / European People's Party (CC BY 2.0) Foto: KE przyjęła w środę kolejny pakiet działań, które mają pomóc w realizacji wartego 315 mld euro planu inwestycyjnego Jean-Claude'a Junckera

KE przyjęła w środę kolejny pakiet działań, które mają pomóc w realizacji wartego 315 mld euro planu inwestycyjnego Jean-Claude'a Junckera. Potwierdziła też decyzje ws. wsparcia gwarancjami pierwszych projektów inwestycyjnych.

"Przyświeca nam tylko jeden cel - zwiększenie liczby miejsc pracy w Europie" - mówił na konferencji prasowej w Brukseli wiceszef KE ds. zatrudnienia, wzrostu gospodarczego i inwestycji Jyrki Katainen.

Fundament

W czerwcu Parlament Europejski przyjął przepisy ustanawiające Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS), który jest fundamentem planu Junckera.

W środę Komisja Europejska przyjęła dokument ws. roli krajowych banków rozwojowych we wspieraniu inwestycji w Europie. Do tej pory dziewięć krajów członkowskich zdecydowało się na uczestnictwo w EFIS poprzez swoje banki rozwojowe. Polska obiecała przeznaczyć na projekty w ramach EFIS realizowane poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego 8 mld euro.

Bank rozwojowy

Dokument KE mówi m.in. o tym, jak utworzyć nowy bank rozwojowy (nie wszystkie państwa w UE mają takie instytucje), a także jak traktowane będą fundusze przeznaczone na inwestycje za jego pośrednictwem. Wskazówki te mają pomóc firmom w całej Europie na uzyskanie finansowania na projekty w ramach EFIS.

Katainen apelował do przedsiębiorstw, które mają kłopoty z pozyskaniem funduszy na ryzykowne projekty inwestycyjne, aby zgłaszały się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EFIS będzie działać w ramach struktur EBI).

KE zawarła porozumienie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym ws. metod pracy. Podjęła też decyzję ws. utworzenia specjalnego ciała (European Investment Advisory Hub), które będzie się zajmowało pomocą w identyfikacji, a także przygotowywaniem i wdrażaniem projektów inwestycyjnych w całej UE. Ma być to specjalny portal, gdzie promotorzy projektów z UE będą mogli szukać potencjalnych inwestorów.

KE wraz z EBI powołała też jedną czwartą "rady sterującej" EFIS, która będzie się zajmować strategicznymi decyzjami dotyczącymi dystrybucji środków.

Finansowanie projektów

W ramach ogłoszonego w środę pakietu Komisja potwierdziła również finansowanie projektów, co do których wstępne decyzje zostały podjęte jeszcze zanim PE powołał EFIS. Przywódcy unijni zgodzili się bowiem, że nim wystartuje fundusz Junckera, jego rolę już od pierwszego stycznia tego roku będzie wykonywał Europejski Bank Inwestycyjny.

Wśród projektów, które otrzymają gwarancję w ramach EFIS są inwestycje we Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Francji, Danii oraz Finlandii.

Państwa członkowskie i inwestorzy prywatni mogą przesyłać do EBI propozycje projektów, które będą wspierane gwarancjami z EFIS. Realizowane mają być głównie wielkie projekty, ale 25 proc. środków ma wspierać też małe i średnie przedsiębiorstwa. Ogólnie EFIS mimo niewielkich środków na gwarancje (21 mld euro) ma dzięki efektowi mnożnikowemu wygenerować 315 mld euro inwestycji w gospodarkę UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane