• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Grecja dostała ponad 7 mld euro. Ma spłacać zadłużenie

Grecja dostała ponad 7 mld euro. Ma spłacać zadłużenie

Komisja Europejska potwierdziła w poniedziałek, że Grecja otrzymała już ponad 7 mld euro pożyczki pomostowej i ma spłacać zaległe raty Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu oraz należności wobec Europejskiego Banku Centralnego.

- Mogę potwierdzić, że wypłacono Grecji 7,16 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), aby mogła spłacić swoje zaległości MFW i EBC - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Brak płynności

30 czerwca Grecja nie była w stanie w terminie spłacić MFW raty w wysokości 1,55 mld euro, a także kolejnych 457 mln euro 13 lipca. W poniedziałek upływał natomiast termin spłaty ok. 3,5 mld euro należnych EBC, a także ok. 700 mln euro z tytułu odsetek.

Andreewa podkreśliła, że KE jest przekonana, iż Grecja jeszcze w poniedziałek ureguluje te zaległości. Jeszcze przed południem źródło w greckim resorcie finansów, na które powoływała się AFP informowało, że Grecja rozpoczęła spłacanie zaległych rat wobec MFW i EBC.

Rzecznika podkreśliła, że KE oczekuje, iż do środy wprowadzone zostaną kolejne, uzgodnione z władzami greckimi reformy. Chodzi o kodeks postępowania cywilnego, który ma przyspieszyć procesy jednocześnie ograniczając ich koszty, a także przepisy wdrażające dyrektywę o restrukturyzacji i likwidacji banków.

- Byliśmy konsultowani w tej sprawie i wspieramy greckie władze w opracowaniu tych działań legislacyjnych - oświadczyła Andreewa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane