• rozwiń

Polska ma szansę na więcej pieniędzy z Unii. Nowy plan Brukseli

Polska ma szansę na więcej pieniędzy z Unii. Nowy plan Brukseli
Foto: Shutterstock Foto: KE chce łączenia środków z planu Junckera z funduszami unijnymi

KE chciałaby, aby kraje unijne łączyły środki dostępne w ramach planu inwestycyjnego Jean-Claude'a Junckera z europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi. Dla Polski to szansa na większe korzyści z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych.

Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFIS) to instrument, dzięki któremu do połowy 2018 r. w unijną gospodarkę ma być zainwestowane 315 mld euro. Oparty jest na systemie gwarancji mających przyciągać inwestorów do wyłożenia środków na bardziej ryzykowne projekty. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne to z kolei system bezzwrotnego wsparcia pochodzącego z budżetu UE.

Z zamówionego przez Komisję Europejską niezależnego audytu Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych wynika, że aż 91 proc. dostępnych z jego ramach środków trafiło do tzw. starych krajów UE (piętnastki, która tworzyła wspólnotę przed rozszerzeniem w 2004 r.) Do pozostałej 13, czyli głównie krajów Europy Środkowo-Wschodniej, trafiło zaledwie 9 proc. środków.

Duża konkurencja

Zdaniem EY, które przygotowało raport w tej sprawie, powodem niższego wsparcia EFIS w naszej części kontynentu jest konkurencja ze strony europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych (Polska jest największym odbiorcą środków z funduszu spójności w UE).

Do poprawy sytuacji może się przyczynić łączenie bezzwrotnych funduszy unijnych (europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych) ze środkami opartymi na pożyczkach zagwarantowanych przez Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych.

Ścieżką, która ma prowadzić do tego celu, ma być uproszczenie zasad i procedur pozwalających na korzystanie z różnego rodzaju wsparcia. Od strony starających się o środki ważne będzie np., że wystarczać będzie jedna aplikacja, aby otrzymać środki z różnych źródeł.

Widmo zmian

"Europejskie fundusze regionalne oraz tak zwany Plan Junckera uzupełniają się. W szczególności w Polsce istnieje dużo możliwości na inwestycje, które mobilizują zarówno sektor publiczny, jak i sektor prywatny" - powiedział rzecznik KE odpowiedzialny za fundusze regionalne Jakub Adamowicz.

Choć wytyczne ws. tego, jak łączyć europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne z EFIS, wydano w lutym, dotychczas nie widać efektów tego splatania. Jednak - jak przekonują rozmówcy z KE - ma się to zmienić. W procesie zatwierdzania jest już jeden infrastrukturalny projekt z Polski. O krok dalej jest Francja, gdzie w jednym z departamentów małe i średnie firmy już korzystają i z pożyczek gwarantowanych przez EFIS i z funduszy strukturalnych.

Aby zwiększyć wykorzystanie EFIS, potrzebna jest też praca ze strony państw członkowskich. W ocenie rozmówcy kluczowe jest zwiększanie wiedzy na temat możliwości, jakie daje fundusz, zwłaszcza w połączeniu ze środkami z budżetu UE.

Dłuższa perspektywa

W Polsce funkcję koordynacyjno-informacyjną ws. dostępnych instrumentów w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy pełni Ministerstwo Rozwoju. Nasz kraj na lata 2014-2020 ma dostać do 86 mld euro z funduszy strukturalnych i inwestycyjnych UE. To największa suma dla pojedynczego kraju członkowskiego z wynoszącej w skali UE 454 mld euro puli.

Skuteczne łączenie tych środków z kredytami gwarantowanymi przez EFIS nie jest bez znaczenia w kontekście nowego wieloletniego budżetu UE. Już w tej perspektywie dwukrotnie zwiększył się udział instrumentów finansowych (czyli gwarancji na konkretne przedsięwzięcia zamiast prostych grantów) w porównaniu z poprzednią siedmiolatką. Jeśli ten trend się utrzyma, doświadczenie administracji i biznesu w splataniu funduszy z unijnego budżetu z planem Junckera będzie procentowało lepszym wykorzystaniem mechanizmów finansowych po 2020 r.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że operacje zatwierdzone w ramach Planu Inwestycyjnego dla Europy przez Europejski Bank Inwestycyjny osiągnęły dotychczas wartość 24 mld euro. Mają one uruchomić inwestycje o łącznej wartości 138,3 mld euro. Propozycje projektów, które mogą być wspierane gwarancjami z EFIS, państwa członkowskie i inwestorzy prywatni powinni przesyłać do Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

 

Witold Waszczykowski po konferencji poświęconej przyszłości współpracy UE i NATO:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
nano7
kieszenie politykow sa bez dna... za ile mozna ich kupic.? w koncu tak i tak zaplaci podatnik ... gojim( bydlo) do roboty....
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
avid_pars___co_leader
 • 3
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
hamilton
Kto z Polaków dziadów zrobił człowieku, za chlebem muszą wyjeżdżać bo nieudacznicy pilnowali tylko swoich i kolesi kabzy. Ale to wy jesteście zmanipulowani, dać wam wroga Kaczyńskiego a we wszystko uwierzycie. Demokrację wam ukradli.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Piotru70
Nie lubię socjalizmu więc nie chcę żadnej kasy z UE. Rodzice mnie wychowali, pracuj a będziesz mieć, a nie obijaj się to będzie ci dane.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
zdzichkom1
twoi rodzice zyli w socjalizmie- nie w komunizmie. dzisiaj kaczkodany chca komunizmu, urawniłowki, stosuja metody stalinowskie
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane