• rozwiń

Temat: Wielka Brytania - Unia Europejska

Brexit w mniej niż 18 miesięcy. "Wybieranie rodzynek z ciasta nie będzie możliwe"

Bilans walki o Brexit. Wciąż wiele niewiadomych Odtwórz: Bilans walki o Brexit. Wciąż wiele niewiadomych
Foto: pixabay (CC Public Domain) | Video: tvn24bis Foto: Brexit w 18 miesięcy. "Wybieranie rodzynek z ciasta nie będzie możliwe" | Video: Bilans walki o Brexit. Wciąż wiele niewiadomych

Żaden kraj, który jest poza UE, nie może liczyć na takie przywileje, jak państwa we Wspólnocie - oświadczył we wtorek główny negocjator KE ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE Michel Barnier. Zapowiedział, że rozmowy ws. Brexitu potrwają mniej niż 18 miesięcy.

Na konferencji prasowej w Brukseli, pierwszej od objęcia stanowiska, Barnier mówił o założeniach dotyczących przyszłych negocjacji z Londynem. Zaznaczył, że UE jest gotowa na otrzymanie notyfikacji uruchamiającej art. 50 unijnego traktatu, który mówi o opuszczeniu UE przez państwo członkowskie.

Krócej niż dwa lata

Z jego słów wynika, że jeśli premier Wielkiej Brytanii Theresa May zgodnie z własnymi zapowiedziami uruchomi procedurę wyjścia jej kraju z UE do końca marca 2017 r., rozmowy negocjacyjne powinny zakończyć się w październiku 2018 r.

- Jest jasne, że okres negocjacji będzie krótszy niż dwa lata - oświadczył Barnier.

Według niego w miesiącach po październiku 2018 r. państwa członkowskie i Parlament Europejski będą mieć czas na zakończenie procedur zatwierdzających nowe porozumienie UE-Wielka Brytania. Definitywny Brexit miałby nastąpić do końca marca 2019 r.

Wybieranie rodzynek z ciasta

Barnier powtórzył we wtorek wielokrotnie deklarowane przez UE stanowisko, że dostęp do jednolitego rynku nierozerwalnie łączy się z respektowaniem czterech swobód unijnych, w tym z wolnym przepływem osób.

- Wybieranie rodzynek z ciasta nie będzie możliwe - zaznaczył.

Zobacz: Sąd Najwyższy obraduje ws. Brexitu (Film z 5.12.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane