• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Sposób na sukces w biznesie? Buddysta miliarder radzi: dbaj o pracowników

Sposób na sukces w biznesie? Buddysta miliarder radzi: dbaj o pracowników
Foto: Chemical Heritage Foundation/(CC BY-NC-ND 2.0) Foto: Kazuo Inamori: jeśli chcesz jajek, to dbaj o kurę

- Jeśli chcesz jajek, to dbaj o kurę. Jeśli będziesz ją straszyć lub zabijesz, to nic nie dostaniesz - radzi Kazuo Inamori. - Dbaj o pracowników, a nie akcjonariuszy. Ten 83-letni miliarder wie, co mówi: stworzył giganta technologicznego Kyocera i wyciągnął z tarapatów Japan Airlines.

Otóż Kazuo Inamori twierdzi, że nie należy robić wszystkiego, aby zadbać o dobry nastrój akcjonariuszy. Trzeba starać się sprawić, aby pracownicy firm byli szczęśliwi. To zdaniem buddysty i twórcy giganta technologicznego Kyocera oraz koncernu telekomunikacyjnego KDDI recepta na sukces w biznesie.


- Jeśli chcesz jajek, to dbaj o kurę. Jeśli będziesz ją straszyć lub zabijesz, to nic nie dostaniesz - uważa Inamori. - Firmy należą do akcjonariuszy, ale setki albo tysiące pracowników jest w nią zaangażowanych. Kura musi być zdrowa - podkreślił.

Zmiana myślenia

Inamori uważa, że za jego sukcesem stoi zmiana mentalności pracowników. Miliarder uważa, że trzeba

zwiększyć ich zaangażowanie i zmienić myślenie tak, aby byli dumni z miejsca, gdzie pracują. Wtedy pracownicy są gotowi na ciężką pracę, ale nie tylko dla firmy - również dla samych siebie.

- Władze firm powinny dążyć do tego, aby ich pracownicy byli zadowoleni zarówno pod względem finansów, jak i rozwoju. To powinno być celem, a nie praca dla akcjonariuszy - uważa miliarder.

- Jeśli pracownicy są szczęśliwi, to będą pracować lepiej i zasłużą na wyższe zarobki. Firmy nie powinny się wstydzić, że ich zyski są realizowane w sposób, który przynosi społeczne korzyści - dodał.

Kim jest?

Kazuo Inamori jest założycielem m.in. koncernów KDDI oraz Kyocera. Ich łączna wartość jest wyceniana na około 82 miliardy dolarów. W 2010 roku został też prezesem Japan Airlines, którym groziło bankructwo. Rok później spółka przyniosła zyski, a w 2012 roku z sukcesem wróciła na giełdę w Tokio.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrew_kuncewicz
Jak nie bedziesz dbal o swoich ludzi to beda robic pieniadze dla kogo innego,a ty pewnego pieknego poranka obudzisz sie z reka w nocniku.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane