• rozwiń
  • WIG20 2182.54 +0.82%
  • WIG30 2468.72 +0.71%
  • WIG 57377.64 +0.62%
  • sWIG80 11468.02 +0.16%
  • mWIG40 3643.25 +0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:57

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Trybunał UE: każdy kraj może odmówić zasiłku bezrobotnemu imigrantowi

Foto: PAP/EPA Foto: Trybunał rozstrzygnął, że cudzoziemcy, w tym obywatele UE, przyjeżdżający do Niemiec w celu uzyskania pomocy społecznej lub by szukać pracy, mogą być wykluczeni z kręgu beneficjantów zasiłków socjalnych

Trybunał Sprawiedliwości UE po raz kolejny wypowiedział się przeciwko turystyce zasiłkowej, przyznając we wtorek krajom członkowskim prawo do odmowy świadczeń cudzoziemcom zbyt długo pozostającym bez pracy.

Trybunał rozstrzygnął, że cudzoziemcy, w tym obywatele UE, przyjeżdżający do Niemiec w celu uzyskania pomocy społecznej lub by szukać pracy, mogą być wykluczeni z kręgu beneficjantów zasiłków socjalnych. Nawet jeśli owe świadczenia są gwarantowane obywatelom Niemiec znajdującym się w tej samej sytuacji.

Cofnięte zasiłki

Okazją do takiego rozstrzygnięcia był spór między urzędem pracy z berlińskiej dzielnicy Neukoelln a czteroosobową bośniacką rodziną ze szwedzkim obywatelstwem, która od czerwca 2010 mieszkała na stałe w Niemczech. Do maja 2011 r. matka wraz z najstarszą córką kilkakrotnie podejmowała zatrudnienie na czas określony lub okazjonalnie; potem obie już nie pracowały. Przyznane jej i jej trojgu dzieciom zasiłki zostały po jakimś czasie cofnięte. Sprawa trafiła przed sąd ds. sporów z zakresu prawa socjalnego, który zapytał ETS o zdanie.

"Jeżeli obywatel Unii dotychczas nie pracował w przyjmującym państwie członkowskim lub jeżeli upłynął okres sześciu miesięcy, osoba poszukująca pracy nie może zostać wydalona z tego państwa członkowskiego tak długo, jak może dostarczyć dowód, że kontynuuje poszukiwanie pracy i ma rzeczywistą szansę bycia zatrudnionym. W takim przypadku przyjmujące państwo członkowskie może jednakże odmówić przyznania wszelkich świadczeń z zakresu pomocy społecznej" - głosi komunikat ETS.

Trybunał już w listopadzie ub.r. wydał wyrok, w którym potwierdził prawo odebrania zasiłku w Niemczech dwóm Rumunom, którzy przyjechali do tego kraju bez zamiaru podjęcia pracy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
arthur_petryka
nareszcie,gdyż prawie wszyscy przyjezdni których znam korzystają z różnych form zasiłkowania,jak np moja była żona,przywieziona z peerelu -nie pracuje już w BRD od 15 lat,traktując ten kraj jak bandę frajerów.Nie pracowała nigdy...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane