• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: 2019-05-24 17:15

Dostosuj

Brexit zbiera kawowe żniwo. Za espresso zapłacisz więcej

Brexit zbiera kawowe żniwo. Za espresso zapłacisz więcej
Foto: Shutterstock Foto: Na rynkach światowych kawa jest najdroższa od miesięcy

Na rynkach światowych ziarna kawy są najdroższe od miesięcy. Miłośnicy kawy muszą więc przygotować się na coraz większe wydatki, a pierwsi odczuwają to mieszkańcy Wielkiej Brytanii. Po decyzji o Brexicie koszty importu ziaren znacząco wzrosły, co niekorzystnie odbije się na portfelach kawoszy.

Najbardziej cierpią małe, londyńskie firmy, które dostarczają kawiarniom w stolicy odpowiednio wypalone ziarna. Po spadku ceny funta w stosunku do dolara, do poziomu niewidzianego od 30 lat, kawa importowana z Brazylii czy krajów afrykańskim gwałtownie podrożała.

Podobnie, jak w przypadku większości towarów importowanych, brytyjscy palacze ziaren płacą dostawcom w amerykańskiej walucie. A to, w kontekście reakcji rynków walutowych na Brexit, ma negatywne konsekwencje, bowiem funt kosztuje znacznie więcej niż jeszcze miesiąc temu.

Klienci Square Mile Coffee Roasters z Londynu płacą 50 centów więcej za około 350 gram kawy, co oznacza wzrost o 3-5 proc. Za kolejną dostawę 18 950 kg ziaren z Kostaryki firma musi zapłacić o 7,5 tysiąca dolarów więcej, niż przez przeprowadzeniem brytyjskiego referendum.

Droższe Święta

Koszty nieuchronnie zostaną przerzucone na klientów, którzy wzrost cen odczują głównie przez Świętami Bożego Narodzenia. Obecnie kawiarnie i producenci wykorzystują zapasy zielonych ziaren, które mogą być przetrzymywane od 6 do 12 miesięcy.

ze względu na wysokie koszty wynajmu pomieszczeń już od kilku lat rosną ceny w kawiarniach. W ciągu pięciu lat napoje podrożały niemal dwukrotnie. Za espresso trzeba obecnie zapłacić około 2,20 funtów (11,6 zł).

Ceny kaw na światowych rynkach są obecnie najwyższe od ponad roku:

 

Zapasów coraz mniej

Krótkoterminowy wpływ Brexitu zaostrza trend wzrostowy cen ziaren arabiki. Najlepsza kawa wymaga upraw na dużych wysokościach i jest najbardziej wymagająca dla hodowców. W połączeniu ze wzrostem światowego popytu, zmianami klimatycznymi i chorobami roślin, prowadzi to do wzrostu cen. Starbucks w USA podniósł właśnie koszty swoich  napojów o 10-20 centów.

Niekorzystne warunki pogodowe w Brazylii wpływają też na zmniejszone plony robusty, wykorzystywanej w kawowych mieszankach. Produkcja tych ziaren jest najmniejsza od 12 lat. Mniejsze zbiory są również spodziewane w Wietnamie, a także Indonezji i Indiach.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych szacuje, że pod koniec sezonu zbiorów w 2017 roku globalne zapasy ziarna będą najmniejsze od czterech lat. W magazynach monitorowanych przez ICE Futures USA tylko w tym roku poziom zapasów spadł o 25 proc.

 

Kawa w hipsterskim wydaniu:


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane