• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Rodziny ofiar katastrofy Germanwings chcą wyższych odszkodowań. Pozew w USA

Katastrofy Germanwings: Rodziny ofiar chcą walczyć o odszkodowania Odtwórz: Katastrofy Germanwings: Rodziny ofiar chcą walczyć o odszkodowania
Foto: Flickr (CC BY 2.0) | Video: tvn24 Foto: Samolot Germanwings rozbił się w Alpach | Video: Katastrofy Germanwings: Rodziny ofiar chcą walczyć o odszkodowania

Rodziny pasażerów, którzy zginęli w katastrofie samolotu linii Germanwings w marcu w Alpach, zamierzają złożyć pozew przeciwko Lufthansie w USA, licząc na znacznie wyższe odszkodowania niż w Niemczech - podał "Bild am Sonntag", powołując się na prawnika ofiar.

Należące do Lufthansy tanie linie Germanwings w czerwcu zaproponowały rodzinom po 25 tys. euro za każdą ofiarę. W katastrofie zginęło 144 pasażerów i sześciu członków załogi.

- Przygotowujemy się do złożenia skargi w Stanach Zjednoczonych i sądzimy, że mamy szansę na rozpatrzenie naszej sprawy w amerykańskim sądzie - potwierdził w niedzielnym wydaniu "Bilda" Elmar Giemulla, który reprezentuje ok. 40 rodzin.Amerykańskie prawo za straty emocjonalne przewiduje znacznie wyższe odszkodowania niż w Niemczech. Według Giemulli "adekwatnym odszkodowaniem" byłaby kwota sześciocyfrowa.

Według mediów odszkodowania w przypadku wypadków lotniczych w stanach Zjednoczonych są zwykle 10 razy wyższe niż w Niemczech.

Jaka podstawa?

Adwokat poinformował, że postępowanie w USA skoncentruje się na zbadaniu, dlaczego drugi pilot maszyny Andreas Lubitz, który cierpiał z powodu depresji, był dopuszczony do wykonywania zawodu.

Nie wyjaśniono, na jakich podstawach prawnych sprawa przeciwko niemieckiemu przewoźnikowi miałaby być rozpatrywana w Stanach Zjednoczonych.

Śledztwo wykazało, że Lubitz, który został sam w kokpicie, celowo doprowadził do rozbicia maszyny i śmierci wszystkich znajdujących się na jej pokładzie osób. W trakcie dochodzenia wyszło na jaw, że Lubitz miał ciężką depresję podczas szkolenia na pilota w 2009 roku. Niemiecka prokuratura podała, że w przeszłości Lubitz miewał skłonności samobójcze.

Airbus A320 linii Germanwings rozbił się 24 marca w Alpach na południu Francji na trasie między Barceloną a Duesseldorfem.

Po katastrofie zdecydowano o końcu marki Germanwings:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane