• rozwiń

Temat: Wielka Brytania - Unia Europejska

Wojsko dostarczające żywność, brak paliw i lekarstw. "Times" o scenariuszach w sprawie brexitu

Premier Boris Johnson chce doprowadzić do brexitu Odtwórz: Premier Boris Johnson chce doprowadzić do brexitu
Premier Boris Johnson chce doprowadzić do brexitu "Źródło: Reuters"

Brytyjska gazeta "Sunday Times" opublikowała w niedzielę szczegóły tajnej rządowej analizy opisującej możliwe konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia w sprawie dalszych relacji. Krajowi groziłyby braki żywności, paliwa i lekarstw - ostrzeżono.

Według informacji gazety raport został przygotowany przez wysokiej rangi urzędników służby cywilnej w ministerstwach ds. wyjścia z Unii Europejskiej, zdrowia i transportu na zlecenie ministra odpowiedzialnego za negocjacje w sprawie brexitu, Davida Davisa.

Autorzy dokumentu przeanalizowali możliwe konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia dotyczącego relacji handlowych w przyszłości. Jak ocenili, mogłoby to doprowadzić do bardzo poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu kraju. Te ustalenia mogą być odebrane jako podkopujące wcześniejsze deklaracje premier Theresy May, że "brak porozumienia jest lepszy od złego porozumienia".

Czarny scenariusz

Jak oszacowano, pierwszego dnia po opuszczeniu Wspólnoty kluczowy brytyjski port handlowy w Dover stałby się dysfunkcyjny, po kilku dniach zaczęłoby brakować żywności w sklepach w odległych zakątkach angielskiego regionu Kornwalia oraz w Szkocji, a po dwóch tygodniach szpitale zaczęłyby borykać się z niedostatkiem lekarstw.

Źródło "Sunday Timesa" zaznaczyło, że zgodnie z rozpatrywanym scenariuszem konieczne byłoby użycie samolotów wojskowych brytyjskich sił powietrznych do dostarczania żywności pod koniec drugiego tygodnia od brexitu. Jednocześnie ostrzeżono przed problemami z ciągłością dostaw paliwa.

Według dziennikarzy analiza została przygotowana na obrady międzyresortowego zespołu ds. przygotowań do brexitu, który spotyka się co tydzień w trakcie obrad parlamentu. Jeden z rozmówców "Timesa" zastrzegł, że pełna treść dokumentu jest tak wstrząsająca, że została udostępniona zaledwie kilku ministrom i jest przechowywana w sejfie.

Rzecznik ministerstwa ds. brexitu potwierdził, że w resorcie prowadzono dyskusje na temat możliwych konsekwencji wyjścia z UE bez porozumienia, powiedział jednak, że ostrzeżenia gazety są "całkowicie błędne".

"Times" zastrzegł jednak, że szczegóły analizy otrzymał od urzędników uważających, że zwolennicy tzw. twardego brexitu są zbyt pewni siebie, jeśli chodzi o możliwość zerwania negocjacji z UE i powrotu do handlu na warunkach określonych przez Światową Organizację Handlu (WTO).

Negocjacje trwają

Kolejny szczyt UE poświęcony między innymi negocjacjom dotyczącym brexitu jest zaplanowany na 28 czerwca br.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna opuścić Wspólnotę do 29 marca 2019 roku. Zgodnie z propozycjami negocjatorów kraj miałby się wówczas znaleźć w tzw. okresie przejściowym, w którym obecne przepisy będą nadal obowiązywać do końca 2020 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
adam_z_daleka
Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawe, ale tego typu przecieki, analizy i plotki sa jednym z wielu elementow gry, w ktorej na kogos sie naciska, by cos zrobil. Media sa narzedziem w walce informacyjnej.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
mieszek1960
Dziwny artykuł.
Przedstawiono scenariusz, jakby po twardym Brexicie nałożono na WB sankcje na na Koreę północną z dodatkową blokadą morską.
 • 3
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Baesler
 • 4
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
smerf_mady
Masz rację Baesler, to będzie katastrofa, ale ci Brytole którzy tego nie pojmują to ignoranci bez wyczucia którzy doprowadzą swój kraj do ruiny
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane