• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Katalonii grozi exodus banków. Rząd szykuje specjalny dekret

Schnepf: emocje w Katalonii opadają Odtwórz: Schnepf: emocje w Katalonii opadają
Schnepf: emocje w Katalonii opadają "Źródło: tvn24"

Niepodległościowe dążenia Katalonii zaczynają mieć konsekwencje dla sektora bankowego. W czwartek hiszpański bank Sabadell postanowił przenieść swą siedzibę z katalońskiego miasta o tej samej nazwie poza Katalonię, do Alicante.

Zarząd tego piątego co do wielkości hiszpańskiego banku podjął tę decyzję na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Także inny duży bank hiszpański - Caixabank - rozważa przeniesienie centrali z Barcelony poza Katalonię - informuje w czwartek Reuters, powołując się na "źródła zaznajomione ze sprawą". Taka decyzja wymagałaby zwołania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, ale bank bierze też pod uwagę prostsze rozwiązania, takie jak tymczasowe przeniesienie centrali.

Według źródeł Reutersa zarząd Caixabank zbierze się w piątek, by zająć się tą sprawą. Caixabank to trzeci co do wielkości bank hiszpański i największe przedsiębiorstwo w Katalonii pod względem wartości rynkowej.

Specjalny dekret

Reuters informuje też, powołując się na "dwa źródła", że w piątek rząd Hiszpanii wyda dekret ułatwiający firmom przenoszenie siedzib poza Katalonię. Mogłoby to być poważnym ciosem dla katalońskich finansów - podkreśla agencja.

Według źródeł Reutersa takie posunięcie rządu jest "skrojone na miarę" dla banku Caixabank, który mógłby przenieść siedzibę - z konsekwencjami prawnymi i podatkowymi - bez zwoływania walnego zgromadzenia akcjonariuszy, czego obecnie wymaga statut tego banku.

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny nakazał w czwartek tymczasowe zawieszenie zaplanowanej na poniedziałek sesji parlamentu Katalonii, podczas której może zostać proklamowana niepodległość regionu po niedzielnym referendum.

Rzeczniczka katalońskiego parlamentu Carme Forcadell oświadczyła, że zawieszanie poniedziałkowej sesji zanim jeszcze została ona formalnie zwołana "po raz kolejny pokazuje, jak wykorzystuje się sądy do rozwiązywania problemów politycznych". Powiedziała też, że kataloński parlament nie podjął jeszcze decyzji, czy realizować plan zwołania sesji na poniedziałek.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane