• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Temat: Unia Europejska

Budżet strefy euro i superminister. Merkel: nie mam nic przeciwko

Bruksela proponuje rozważenie osobnego budżetu dla strefy euro Odtwórz: Bruksela proponuje rozważenie osobnego budżetu dla strefy euro
Bruksela proponuje rozważenie osobnego budżetu dla strefy euro "Źródło: TVN24 BiS"

Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała w czwartek po wspólnym posiedzeniu w Paryżu rządów Francji i Niemiec, że "nie ma nic przeciwko budżetowi strefy euro" i że "można rozmawiać o europejskim ministrze finansów".

Oba te pomysły są forsowane przez nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona w ramach jego planów zreformowania i wzmocnienia Unii Europejskiej. Kanclerz podkreśliła, że zgadza się z Macronem, iż strefa euro potrzebuje stabilizacji i trzeba ją rozwijać dalej.

Merkel dodała, że chce tchnąć nowego ducha w stosunki francusko-niemieckie, obiecując bliższą współpracę między dwoma krajami, którą nazywa się czasem "francusko-niemieckim motorem UE". Zaznaczyła, że Europa musi w większym stopniu wziąć swój los w swoje ręce.

- Sądzę, że krótko po objęciu tutaj (we Francji) władzy przez nowy rząd jesteśmy gotowi do nadania nowego wigoru stosunkom francusko-niemieckim - powiedziała Merkel na wspólnej konferencji prasowej z Macronem.

Rozmowy z Trumpem

Kanclerz podkreśliła też, że mimo różnic trzeba rozmawiać z prezydentem USA Donaldem Trumpem, który w czwartek, w ramach wizyty bilateralnej, przybył do Paryża. Wyjaśniła, że na zeszłotygodniowym szczycie G20 w Hamburgu znaleziono podstawy do współpracy w walce z terroryzmem, "ale musimy też wskazać na jasne różnice, na przykład, co jest pożałowania godne, różnice zdań w sprawie tego, czy potrzebujemy paryskiego porozumienia klimatycznego czy też nie".

- Nie negujemy tych różnic, niemniej kontakt, możliwość rozmowy, są oczywiście ważne - dodała Merkel.

Także Macron, który zaprosił Trumpa na przypadające w piątek obchody święta narodowego w rocznicę wybuchu rewolucji francuskiej, powiedział, że mimo różnic z USA Francja i Niemcy zgadzają się co do wagi bliskich więzi ze stroną amerykańską.

Było to już 19. wspólne posiedzenie rządów niemieckiego i francuskiego. Wśród tematów rozmów znalazły się: obronność, edukacja, młodzież, gospodarka i przyszłość UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane