• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Unijni urzędnicy z brytyjskim paszportem już mogą się pakować?

Unijni urzędnicy z brytyjskim paszportem już mogą się pakować?
Foto: (CC BY 2.0)/wikimedia.org Foto: Juncker uspokaja pracujących dla UE Brytyjczyków

Szef KE Jean-Claude Juncker wysłał w piątek list do pracowników Komisji ze skierowanym zwłaszcza do Brytyjczyków zapewnieniem, że będzie ich wspierał, a UE chce nadal korzystać z ich talentów. Ich przyszłość jest jednak niepewna.

- Zgodnie z naszymi regulacjami dotyczącymi pracowników jesteście urzędnikami UE. Pracujecie dla Europy. Zostawiliście krajowe "czapki" za drzwiami, gdy dołączyliście do tej instytucji, i te drzwi nie zamykają się dla was teraz - napisał przewodniczący Komisji.

Ilu urzędników?

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że z 32 tysięcy jej pracowników ponad 1100 osób ma brytyjski paszport. Wielu z nich piastuje bardzo wysokie stanowiska z pensjami od kilku do nawet kilkunastu tysięcy euro miesięcznie.

Juncker podkreślił, że jako europejscy urzędnicy zawsze byli oni lojalni wobec Unii, przyczyniając się do "naszego wspólnego europejskiego projektu". "I tak w duchu wzajemnej lojalności będę pracował wraz z przewodniczącymi innych instytucji europejskich, aby zapewnić, że wszyscy będziemy mogli liczyć na wasz wybitny talent, doświadczenie i zaangażowanie" - napisał szef KE w piśmie, które wyciekło w piątek do mediów.

Kto może pracować?

Generalnie, aby dołączyć do liczącej 55 tys. armii urzędników unijnych pracujących nie tylko w KE, ale też innych instytucjach, trzeba być obywatelem jednego z państw członkowskich. Nie ma jednak regulacji mówiących o osobach, które już są urzędnikami, a ich kraj opuszcza UE. Ich status będzie prawdopodobnie przedmiotem negocjacji między Brukselą a Londynem.

Juncker przyznał, że zdaje sobie sprawę, że urzędnicy KE z Wielkiej Brytanii mają uzasadnione oczekiwania dotyczące ich praw i obowiązków, biorąc pod uwagę, że ich rodziny mogły się przenieść wraz z nimi do Brukseli, a ich dzieci mogą być zapisane do tamtejszych szkół. Zapewnił w tym kontekście, że jako szef KE zrobi wszystko co w jego mocy, aby wesprzeć ich w tym trudnym procesie.

Co dalej?

O ile pracownicy KE, którzy przenieśli się do Belgii z Wysp, nie muszą mieć problemów po tym, gdy ich ojczyzna opuści "28", to ich partnerów mogą już czekać kłopoty. Na obecnym etapie nic nie jest przesądzone, ale niewykluczone jest np. wprowadzenie pozwoleń na pracę czy innych utrudnień, które sprawią, że ich życie będzie znacznie trudniejsze.

Aby uniknąć kłopotów, niektórzy, dłużej mieszkający w Belgii Brytyjczycy deklarują, że zamierzają wystąpić o obywatelstwo tego kraju. Niewielkie to pocieszenie dla tych, którzy mają ambicje do zajmowania najwyższych stanowisk w strukturach unijnych, bo aby je dostać, prawie zawsze potrzebne jest wsparcie polityczne macierzystego kraju.

Brexit

Po tym, gdy obywatele Wielkiej Brytanii w czwartkowym referendum opowiedzieli się za wyjściem ich kraju z UE, szefowie instytucji europejskich zaapelowali do rządu w Londynie, by tak szybko jak możliwe wprowadził tę decyzję w życie. W praktyce oznacza to złożenie wniosku o wyjście z UE, który otwiera drogę do negocjacji w tej sprawie.

Brytyjczycy nie zamierzają się jednak śpieszyć. Premier David Cameron zadeklarował, że to nowy szef rządu powinien zdecydować o tym, kiedy rozpocząć formalny i prawny proces wychodzenia kraju z UE. On sam zamierza podać się do dymisji do października, gdy odbędzie się konwencja Partii Konserwatywnej.

Z ostatecznych rezultatów czwartkowego referendum, ogłoszonych w piątek przez brytyjską komisję wyborczą, wynika, że 51,9 proc. wyborców opowiedziało się za Brexitem, a 48,1 proc. za pozostaniem kraju w UE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Bob 202
Przecież to wyjście będzie trwało kilka lat !
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pawel_suhsj
brak przepływu kapitału jak i zasobów pracy więc trzeba się z nimi pożegnać. chcieli poza unią być więc żadnych korzyści płynących z członkowska nie może być oraz żadnych umów z UE jak ma to miejsce choćby z Norwegią czy Szwajcarią
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Łewap
Wyżsi urzędnicy muszą mieć wsparcie swojego kraju, czyli lojalni wobec tego kraju, a ten nie jest już w Unii.Natychmiast należy im podziękować.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Centrum pomocy baranom
uncker podkreślił, że jako europejscy urzędnicy zawsze byli oni lojalni wobec Unii, przyczyniając się do "naszego wspólnego europejskiego projektu".
Ten projekt trzeszczy w posadach.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane