• rozwiń

Szef Komisji Europejskiej ostrzega Włochy. "To będzie koniec euro"

Kosztowny brexit. Polska mocno ucierpi Odtwórz: Kosztowny brexit. Polska mocno ucierpi
Kosztowny brexit. Polska mocno ucierpi "Źródło: TVN24 BiS"

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ostrzegł w poniedziałek Włochy, by nie przyjmowały budżetu na rok 2019 obciążonego dużym deficytem, co grozi kryzysem, i dodał, że jeśli Rzym "będzie nadal chciał specjalnego traktowania, to będzie to koniec euro".

- Włochy dystansują się od celów budżetowych, które wspólnie uzgodniliśmy na poziomie Unii Europejskiej - powiedział Juncker podczas wystąpienia we Fryburgu.

- Nie życzę sobie, abyśmy po kryzysie (...) greckim musieli radzić sobie z takim samym kryzysem we Włoszech. Jeden taki kryzys wystarczy - dodał.

Włoski budżet

Odniósł się w ten sposób to przyjętego włoskiego budżetu, który rząd przedstawił w czwartek; planowany deficyt budżetowy na trzy najbliższe lata wyniesie 2,4 proc. PKB i będzie trzykrotnie większy niż cel, jaki wyznaczały sobie poprzednie władze w Rzymie.

Europejski komisarz do spraw ekonomicznych Pierre Moscovici skrytykował w piątek plany wydatków włoskich władz, a tamtejszy dług publiczny nazwał "ładunkiem wybuchowym".

Unia Europejska naciska na Rzym, by zredukował zadłużenie, które sięga 131 proc. PKB.

Brexit

Juncker skrytykował też we Fryburgu stanowisko Londynu w negocjacjach w sprawie brexitu i nazwał je "oderwanym od rzeczywistości".

- Czasem ma wrażenie, że Brytyjczycy sądzą, iż to my wychodzimy z Wielkiej Brytanii, ale jest dokładnie odwrotnie - dodał.

- Nigdy nie było w Wielkiej Brytanii prawdziwej kampanii informacyjnej w sprawie referendum (...). Brytyjczycy, wliczając w to rządowych ministrów, dopiero teraz odkrywają, jak wiele pytań to rodzi. Jeśli rozmowy (w prawie transportu) pójdą źle, to brytyjskie samoloty nie będą mogły już lądować na kontynencie. Ludzie tego nie wiedzą i prawdopodobnie należałoby im to powiedzieć - kontynuował Juncker.

Po niedawnym nieformalnym szczycie przywódców UE w Salzburgu w Austrii Juncker i szef Rady Europejskiej Donald Tusk powiedzieli, że nie wykluczają sytuacji, w której Wielka Brytania opuści UE bez porozumienia z Brukselą. Juncker zapewnił jednak, że Wspólnota jest przygotowana na taki scenariusz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
gangrena_polityczna
Chcemy Europy współpracującej z jej narodami,chcemy szacunku dla poszczególnych narodów, ich wyborów politycznych i moralnych.Nie chcemy terroru w wydaniu głównych nazwisk samozwańczych króli takich jak timermans.junker czy tusk !
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane