• rozwiń

Juncker: jeśli upadnie strefa Schengen, wspólna waluta nie będzie mieć sensu

Foto: PAP/EPA Foto: bis-uchodzcy-16.jpg

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował w środę o obronę strefy Schengen, która chwieje się z powodu zagrożenia terrorystycznego i fali migracji. Jeśli upadnie Schengen, stracimy znacznie więcej - przestrzegł Juncker w Parlamencie Europejskim.

- Musimy zachować ducha Schengen - powiedział szef KE w trakcie debaty europarlamentu w Strasburgu na temat zagrożenia terrorystycznego po zamachach w Paryżu z 13 listopada.

Juncker przyznał, że system Schengen nie jest doskonały. - Ale ci, którzy wierzą w Europę, w jej wartości, zasady i wolności, muszą tchnąć w Schengen nowe życie - zapewnił.

- Jeśli duch Schengen nas opuści na zawsze, to stracimy znacznie więcej. Także wspólna waluta nie będzie mieć sensu, jeśli upadnie Schengen. To nie jest banalna koncepcja, ale jeden z filarów konstrukcji europejskiej - podkreślił.

Zachować ducha Schengen

Zaapelował do krajów UE, by zrealizowały swoje obietnice mające na celu m.in. wzmocnienie granic zewnętrznych Unii, lepszą współpracę policji i służb wywiadu, by skuteczniej zwalczać terroryzm. Według Junckera bardziej skuteczne współdziałanie służb było celem krajów członkowskich już po zamachach w USA z 11 września 2001 r. - Ale od tamtego czasu nic nie zrobiono - wskazał szef KE.

Dodał, że do końca roku Parlament Europejski i rządy muszą porozumieć się w sprawie utworzenia europejskiej bazy danych pasażerów (PNR), która - jego zdaniem - powinna objąć także pasażerów lotów wewnątrzunijnych. Negocjacje przeciągają się, bo eurodeputowani lewicowi i liberalni obawiają się, że system PNR może prowadzić do naruszeń prywatności obywateli UE.

Juncker ponownie przestrzegł przed utożsamianiem uchodźców z terrorystami. - Nie powinniśmy zrównywać uchodźców i imigrantów z terrorystami. Ci, którzy przeprowadzili ataki w Paryżu, są tymi samymi, którzy zmuszają nieszczęśliwych ludzi do ucieczki. Proszę ich nie mylić ze sobą - powiedział.

"Uchodźcy są ofiarami terrorystów"

W trakcie debaty także większość europosłów odrzucała łączenie problemów migracji i terroryzmu. - Uchodźcy są ofiarami terrorystów - powiedział szef frakcji centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej Manfred Weber. Podkreślił, że "to nie islam jest problemem". W zamachach w Paryżu

zginęli także muzułmanie - dodał.

Szef socjalistów w PE Gianni Pittella ocenił, że pojawiające się komentarze, iż "uchodźcy to terroryści są fatalne dla Europy". - Nie możemy pozwolić na to, by strach i stan wyjątkowy stał się naszą codziennością. Nie możemy wpaść w pułapkę, którą zastawili terroryści. Chcą nas podzielić i skłócić - dodał. Opowiedział się za koalicją przeciw terroryzmowi z USA oraz z Rosją.

Brytyjski europoseł Syed Kamall, szef frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do której należy PiS, wskazał, że większość ofiar Państwa Islamskiego to muzułmanie. - Niestety w tym szaleństwie jest metoda. Terroryści próbują zainspirować naśladowców do kolejnych ataków i zwerbować nowych zamachowców - powiedział. - Atakując nasze miasta chcą sprowokować odwet, aby przekonać muzułmanów, że Zachód gardzi islamem - powiedział Kamall, który sam jest muzułmaninem.

Europejski służby wywiadowcze

Polska europosłanka Anna Fotyga (PiS) oceniła, że sytuacja wymaga solidarności i ścisłej współpracy stolic unijnych. - Kwestionuję jednak konstruktywną rolę państw takich jak Rosja ze względu na ich agresywne zaangażowanie w sąsiedztwie i działania wobec własnego społeczeństwa - powiedziała.

Szef liberałów w PE Guy Verhofstadt zaapelował z kolei o stworzenie wspólnych europejskich służb wywiadowczych. Przyznał, że większość państw obawia się dzielenia informacjami wywiadowczymi i ograniczenia swej suwerenności w tej dziedzinie. - Ale jeśli miałbym wybierać między suwerennością a bezpieczeństwem, to wybiorę bezpieczeństwo obywateli - powiedział.

Liderka skrajnie prawicowego francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen opowiedziała się zaś za rozmontowaniem strefy Schengen i powrotem do narodowych granic. - Nie mamy zaufania do granic zewnętrznych UE, które są dziurawe. Trzeba wrócić do granic narodowych - oświadczyła.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (5)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marcin_piatkowski
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Blizej
Co ma piernik do wiatraka. My jestesmy w Schengen a nie mamy Euro. Bylismy tez w EU bez Schengen i swiat sie nie zawalil. Ten zardzewialy Junkers juz nie wie co gadac i jak nas straszyc zebysmy Fluechtlingow od Makreli zabrali.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
dariusz_kolacz
Niech pada szengen i Unia, wielki ch..i z tego mamy, zapierdalamy na Niemców, Francuzów,Holendrów i Angoli, a w zamian mamy wizy do USA, roaming i brudasów z Afryki chcą nam wcisnąć.
  • 4
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane