• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania

Unijni politycy przyjęli zaproszenie Londynu. Rozmowa o najważniejszych tematach Brexitu

Machina Brexitu ruszyła. Jak zmieni się życie Polaków na Wyspach? Odtwórz: Machina Brexitu ruszyła. Jak zmieni się życie Polaków na Wyspach?
Machina Brexitu ruszyła. Jak zmieni się życie Polaków na Wyspach? "Źródło: tvn24bis"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker jedzie w najbliższą środę ze swoimi doradcami oraz głównym negocjatorem Komisji Europejskiej do spraw Brexitu Michelem Barnierem do Londynu na rozmowy z brytyjską premier Theresą May - poinformowała w czwartek Komisja.

Zaproszenie do złożenia wizyty wystosowała szefowa brytyjskiego rządu. Jak mówiła na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreewa, podczas spotkania omawiany ma być proces negocjacji dotyczących warunków wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE.

Poza Barnierem do Londynu z Junckerem jadą także szef jego gabinetu Martin Selmayr oraz dyplomatyczny doradca Richard Szostak. W programie nie przewidziano spotkań z opozycją.

Wytyczne do rozmów

Wizyta Junckera będzie okazją do poruszenia najważniejszych tematów, jakie będą negocjowane po wyborach parlamentarnych w Wielkiej Brytanii organizowanych 8 czerwca. Jedną z kluczowych spraw, jakie UE chce rozwiązać zaraz na początku rokowań, są prawa obywateli unijnych mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w państwach UE.

- W projekcie wytycznych negocjacyjnych prawa obywateli są prawdopodobnie jednym z ważniejszych tematów - podkreśliła Andreewa, przypominając, że Juncker mówił wcześniej, iż prawa obywateli nie mogą być kartą przetargową w negocjacjach.

W czwartek, dzień po wizycie w Londynie, główny negocjator Komisji Europejskiej ds. Brexitu będzie miał okazję zdać relację z rozmów unijnym ministrom ds. europejskich, którzy zbiorą się w Luksemburgu, by pracować nad projektem politycznych wytycznych do rozmów z Wielką Brytanią.

Z kolei w sobotę 29 kwietnia dokument ten mają zatwierdzić szefowie państw i rządów 27 państw UE na specjalnym szczycie UE. Andreewa podkreśliła, że Komisja przygotowuje też swoje propozycje wytycznych do negocjacji, które chce zaprezentować 3 maja. Dokument ten mający być podstawą do mandatu negocjacyjnego dla Komisji Europejskiej ma być zatwierdzony 22 maja przez przedstawicieli państw członkowskich.

Negocjacje po wyborach

W środę Komisja Europejska ogłosiła, że jej szef chce, by prawdziwe polityczne negocjacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE rozpoczęły się dopiero po czerwcowych wyborach parlamentarnych w tym kraju. Juncker rozmawiał na ten temat telefonicznie z premier Wielkiej Brytanii.

Komisja Europejska będzie prowadziła negocjacje w imieniu 27 państw członkowskich, jednak stolice będą miały wpływ na ich przebieg. Unijni ministrowie, a także szefowie państw i rządów będą cały czas monitorować działania Komisji Europejskiej i wyznaczać jej odpowiednie kierunki działania, jeśli będzie to konieczne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane