• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Juncker spotka się z Putinem. "Chcę budować mosty"

Juncker spotka się z Putinem. "Chcę budować mosty"
Foto: Wikipedia / European People's Party (CC BY 2.0) Foto: Szef KE przyznał, że jego udział w petersburskim forum ma zarówno zwolenników, jak i krytyków

Jedyną drogą do uchylenia sankcji gospodarczych wobec Rosji jest realizacja porozumień mińskich - oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Jego zdaniem wszystkie kraje Europy Środkowej i Wschodniej powinny mieć niedyskryminacyjny dostęp do dostaw energii.

Juncker na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu zapowiedział, że poruszy temat sankcji w rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Spotkanie ma odbyć się w czwartek.

Przypominając, że toczą się obecnie dyskusje na temat stosunków między Unią Europejską i Rosją, Juncker podkreślił, że ważne jest również, by rozmawiać z samą Rosją, jej władzami i obywatelami. - Rośnie obecnie poziom wzajemnej nieufności. Konieczne jest odbudowanie poziomu zaufania, myślę, że na razie wciąż możemy to zrobić - ocenił.

- Możemy nie zgadzać się w wielu sprawach, ale musimy zgadzać się co do zasad. Możemy prowadzić odmienne polityki gospodarcze, ale musimy sprostać naszym zobowiązaniom w Światowej Organizacji Handlu. Nasza wizja sprawiedliwego społeczeństwa może być odmienna, ale musimy wypełniać nasze zobowiązania międzynarodowe dotyczące praw obywatelskich i politycznych - powiedział Juncker.

Porozumienia mińskie

Szef KE wskazał, że Rosja, obok innych krajów, jest stroną, która podpisała porozumienia mińskie. - Dlatego dalsze kroki są oczywiste: trzeba zapewnić pełną realizację porozumień mińskich, ni mniej, ni więcej. To jedyna droga, od której należy zacząć nasze rozmowy i jedyna droga do cofnięcia sankcji gospodarczych - powiedział. Przypomniał, że jest to wspólne stanowisko Unii Europejskiej.

Juncker oświadczył, że naród ukraiński powinien sam decydować o swojej przyszłości. - Powinniśmy respektować wybór Ukrainy - zaznaczył. Według jego słów "stabilna Ukraina, która żyje w pokoju ze swoimi sąsiadami, pozwoliłaby na określenie przyszłości całego regionu".

Budowa mostów

W swoim wystąpieniu szef KE mówił również o globalnych problemach, które nie mogą być

rozwiązane w pojedynkę i o współpracy pomiędzy obywatelami Rosji i Unii Europejskiej w codziennym wymiarze. - Mimo istniejących rozbieżności Unia Europejska współpracuje z Rosją w walce z różnymi wyzwaniami – podkreślił, wymieniając walkę z terroryzmem, uregulowanie irańskiego programu nuklearnego i konflikt w Syrii.

Juncker przyznał, że jego udział w petersburskim forum ma zarówno zwolenników, jak i krytyków. - To, że jestem tu dziś obecny mówi o tym, że chcę budować mosty - oznajmił.

Szef KE powiedział także, że opowiada się za "rurociągami, które łączą, zamiast rurociągów, które dzielą". - Powinniśmy upewnić się, że wszystkie kraje Europy Środkowej i Wschodniej mają niedyskryminacyjny dostęp do dostaw energii - oświadczył.

Oznajmił również, że wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stałoby się początkiem okresu globalnej niepewności, czego - jak podkreślił - należałoby uniknąć.

Zobacz rozmowę w "Faktach z zagranicy" z 27 maja o tym, czy UE zniesie sankcje dla Rosji:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
pyra1999
"Chcę budować mosty"... najlepiej z pominięciem Polski... ale tak się nie da, drogi Jean-Claude... przypomnisz sobie o tym przy okazji opróżniania ostatniego słoiczka dżemu marchewkowego z Portugalii, że o anchois ze ślimaków nie wspomnę.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Kasper1
Oczywiście, że się da. Za polityką budowania mostów z Rosją optuje prawie cała Zachodnia Europa. Jeżeli polskie ELYTY prowadzą politykę idiotyczną i niezgodną z polskimi oraz europejskimi interesami Jean-Claude zbuduje mosty z pominięciem Polski (nie wspominając o pominięciu neobanderowskiej Ukrainy) :)
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane