• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Wielka Brytania - Unia Europejska

Śmiech i brawa dla szefa Komisji. "Angielski powoli, ale z pewnością traci znaczenie"

Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu Odtwórz: Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu
Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu "Źródło: tvn24"

Język angielski traci wagę w Europie - stwierdził Jean-Claude Juncker na konferencji we włoskiej Florencji. Wypowiedź wywołała śmiech i oklaski. Przewodniczący Komisji Europejskiej zdecydował się kontynuować po francusku, a jego wypowiedź ma związek z planowanym na 2019 r. wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Juncker wygłosił w piątek przemówienie na zorganizowanej we Florencji po raz siódmy debacie o stanie Unii. Na samym początku wyjaśnił, że będzie mówił po francusku, bo "język angielski powoli, ale z pewnością, traci znaczenie w Europie".

Swoim stwierdzeniem Juncker wywołał śmiech i oklaski wśród zgromadzonych podczas konferencji w Instytucie Europejskim w Pałacu Vecchio we Florencji.

Zachęcony gromkimi brawami kontynuował, że chodzi także o niedzielne wybory prezydenckie we Francji. Mówiąc w rodzimym języku Francuzów, szef Komisji Europejskiej chce, żeby "zrozumieli, co dokładnie chce im powiedzieć na temat Europy i narodów".

Negocjacje Brexitu

Jean Claude-Juncker już wcześniej deklarował publicznie swoje niezadowolenie z decyzji Brytyjczyków, nazywając Brexit "tragedią". A po spotkaniu na lunch z premier Theresą May, o którym doniosła niemiecka prasa, komentował, że "wyszedł z  niego 10 razy bardziej sceptyczny, niż był początkowo".

Przedstawiciele Unii komentują, że wyjście Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty nie może przebiegać na lepszych warunkach, niż jej dotychczasowe członkostwo w europejskich strukturach.

- Będziemy negocjować uczciwie z naszymi brytyjskimi przyjaciółmi - obiecał szef KE - jednak musimy pamiętać, że to nie UE odrzuciła Zjednoczone Królestwo. Junkier przypomniał, że ostateczna decyzja o opuszczeniu Unii Europejskiej zapadła po brytyjskiej stronie, a "to robi różnice", oceniał przewodniczący.

Kryzys migracyjny

W przemówieniu mówił też o kryzysie migracyjnym i wyraził uznanie dla Włoch, które - jak ocenił - "od pierwszego dnia robią wszystko, co mogą, by stawić mu czoło".

- Włochy uratowały i ratują honor Europy - oświadczył szef Komisji Europejskiej. - Dlatego - dodał - musimy być bardziej solidarni tak z Włochami, jak i z Grecją, które nie są odpowiedzialne za swe położenie geograficzne - powiedział.

Juncker nawiązał do unijnej decyzji o relokacji migrantów, którzy przypłynęli do tych dwóch krajów.

- Pewna liczba państw nie akceptuje tej decyzji. Jeśli Unia zaczyna nie szanować norm prawnych w tej dziedzinie, to będzie po nas - ocenił Jean-Claude Juncker.

- Chciałbym, żeby te kraje członkowskie zrozumiały: tu chodzi o to, by wprowadzić w czyn i ująć w literę prawa ideę, jaką mamy na temat Europy i człowieka. Nie można powiedzieć "my nie wpuszczamy na nasze terytorium mężczyzn i kobiet o innym kolorze skóry i tych, którzy nie są katolikami" - podkreślił dodając, że o nie leży w prawdziwej naturze Europy.

Obrona interesów UE

Na florenckim forum wystąpił też przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Położył nacisk na to, że priorytetem rokowań w sprawie Brexitu musi być obrona interesów obywateli UE.

- Dla Parlamentu Europejskiego priorytetem są 3 miliony Europejczyków, którzy mieszkają w Zjednoczonym Królestwie, w tym pół miliona Włochów. Bez porozumienia o utrzymaniu tych samych praw, jakie są dzisiaj dla tych obywateli, PE zagłosuje przeciwko tekstowi z propozycjami konkluzji negocjacji- ogłosił Tajani.

Wyraził opinię, że "zgubne dla wszystkich" byłoby to, gdy nie osiągnięto porozumienia w sprawie Brexitu.

Antonio Tajani oświadczył też, że w obliczu "terrorystycznej ofensywy", która "zagraża bezpieczeństwu UE" nie należy zamykać granic, bo - jak dodał - terroryści ich nie znają.

- Nie miałbym nic przeciwko powołaniu pewnego rodzaju europejskiego FBI - stwierdził.

Szef włoskiej dyplomacji Angelino Alfano oświadczył na forum Stan Unii, że w Europie trwa "pojedynek" między tymi, którzy chcą ożywić projekt europejski, a tymi, którzy chcą go zniszczyć. Jego zdaniem odnosi się to też do postaw kandydatów w wyborach prezydenckich we Francji: Emmanuela Macrona i Marine Le Pen.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ArAu
Angielski traci na znaczeniu -WRESZCIE ! Większość Europejczyków mówi romańskimi językami, czas więc bądź wrócić do francuskiego lub wypromować hiszpański albo włoski. Osobiście byłbym za tym ostatnim.
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane