• rozwiń
    • WIG20 2203.29 -0.40%
    • WIG30 2492.68 -0.30%
    • WIG 57858.23 -0.22%
    • sWIG80 11415.60 -0.33%
    • mWIG40 3667.24 +0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:23

Dostosuj

Ściana Płaczu oczyszczona z modlitw wiernych

Ściana Płaczu oczyszczona z modlitw wiernych
Foto: Reuters Foto: Ściana Płaczu została oczyszczona z modlitw

Dziś o zachodzie słońca żydzi przywitają Nowy Rok. W środę rozpoczyna się bowiem święto Rosz ha-Szana, które upamiętnia stworzenie świata i przypomina o sądzie Bożym. Poprzedziło to wielkie sprzątanie Ściany Płaczu, która została oczyszczona z modlitw wiernych wciśniętych w jej szczeliny.

Wielkie sprzątanie odbyło się w ostatnią niedzielę. Zespołowi wyposażonemu w długie, drewniane kije i plastikowe torby potrzebne do zebrania tysięcy notatek zostawionych między szczelinami przewodził Rabin Szmuel Rabinowicz. Jak powiedział, kilkadziesiąt toreb wypełnionych modlitw trafi na Górę Oliwną.

- Każdego roku tuż przed żydowskim Nowym Rokiem i Paschą, usuwamy notatki. Upewniamy się, czy są zamknięte i grzebiemy je w okolicy repozytorium pism świętych. W ten sposób podkreślamy zakończenie żalów z ubiegłego roku i liczymy na przyszłoroczne błogosławieństwa - podkreślił Rabinowicz.

- Będziemy się tu modlić, żeby Bóg słyszał wiernych i prośby wszystkich tych, którzy tu je zostawili - dodał.

Najświętsze miejsce judaizmu

Ściana Płaczu, zwana też Murem Zachodnim, to jedyna zachowana do dzisiaj pozostałość Świątyni Jerozolimskiej. W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu. Zachowane mury są fragmentem drugiej świątyni wybudowanej na wzgórzu Moria.

Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienie ściany karteczki z prośbami do Boga.

Ściana Płaczu jest podzielona na 48-metrową część dla mężczyzn i 12-metrową dla kobiet.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane