• rozwiń
  • WIG20 2248.53 -1.60%
  • WIG30 2607.73 -1.59%
  • WIG 59596.35 -1.32%
  • sWIG80 14341.00 -0.79%
  • mWIG40 4714.94 -0.82%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ściana Płaczu oczyszczona z modlitw wiernych

Ściana Płaczu oczyszczona z modlitw wiernych
Foto: Reuters Foto: Ściana Płaczu została oczyszczona z modlitw

Dziś o zachodzie słońca żydzi przywitają Nowy Rok. W środę rozpoczyna się bowiem święto Rosz ha-Szana, które upamiętnia stworzenie świata i przypomina o sądzie Bożym. Poprzedziło to wielkie sprzątanie Ściany Płaczu, która została oczyszczona z modlitw wiernych wciśniętych w jej szczeliny.

Wielkie sprzątanie odbyło się w ostatnią niedzielę. Zespołowi wyposażonemu w długie, drewniane kije i plastikowe torby potrzebne do zebrania tysięcy notatek zostawionych między szczelinami przewodził Rabin Szmuel Rabinowicz. Jak powiedział, kilkadziesiąt toreb wypełnionych modlitw trafi na Górę Oliwną.

- Każdego roku tuż przed żydowskim Nowym Rokiem i Paschą, usuwamy notatki. Upewniamy się, czy są zamknięte i grzebiemy je w okolicy repozytorium pism świętych. W ten sposób podkreślamy zakończenie żalów z ubiegłego roku i liczymy na przyszłoroczne błogosławieństwa - podkreślił Rabinowicz.

- Będziemy się tu modlić, żeby Bóg słyszał wiernych i prośby wszystkich tych, którzy tu je zostawili - dodał.

Najświętsze miejsce judaizmu

Ściana Płaczu, zwana też Murem Zachodnim, to jedyna zachowana do dzisiaj pozostałość Świątyni Jerozolimskiej. W chwili obecnej jest to najświętsze miejsce judaizmu. Zachowane mury są fragmentem drugiej świątyni wybudowanej na wzgórzu Moria.

Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, obchodzonego corocznie w sierpniu. Wierni zgodnie z tradycją wkładają między kamienie ściany karteczki z prośbami do Boga.

Ściana Płaczu jest podzielona na 48-metrową część dla mężczyzn i 12-metrową dla kobiet.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane