• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"FT": Jedność państwa i pozostanie w UE głównymi zadaniami dla Camerona

Foto: EPA Foto: Torysi zdobyli większość niezbędną do samodzielnego rządzenia

Głównymi założeniami drugiej kadencji Davida Camerona jako premiera Wielkiej Brytanii powinno być umocnienie jedności państwa i utrzymanie go w strukturach Unii Europejskiej - ocenia w sobotę dziennik "Financial Times".

Londyński dziennik w komentarzu redakcyjnym opublikowanym na stronie internetowej zwraca uwagę, że czwartkowy sukces Partii Konserwatywnej jest dużym zaskoczeniem. Przypomina, że wszystkie przedwyborcze sondaże opinii publicznej pokazywały, że w Izbie Gmin żadna z sił politycznych nie będzie miała wystarczającej siły, aby móc rządzić samodzielnie. Dlatego ostateczny wynik głosowania należy uznać jako sukces torysów i samego Camerona - podkreśla "FT".

Co zrobi Cameron?

"Dzięki temu można uniknąć paraliżu w sercu rządu" - oceniono w komentarzu. Dziennik zwraca jednak uwagę, że torysi powinni teraz "zauważyć, że ich sukces otwiera nowy rozdział niepewności w historii Zjednoczonego Królestwa. Oszałamiający sukces Szkockiej Partii Narodowej (…) stwarza zagrożenie powrotu pytania o miejsce Szkocji w Wielkiej Brytanii". W związku z tym premier Cameron powinien zrobić wszystko, aby zrealizować swoje wcześniejsze obietnice wobec Szkotów, którzy we wrześniu ubiegłego roku głosowali w referendum przeciwko opuszczeniu Zjednoczonego Królestwa.

"Mając na uwadze jedność kraju Cameron musi popracować nad nowymi rozwiązaniami prawnymi, które nie będą ograniczać się tylko do obietnic składanym Szkotom, ale które doprowadzą do sprawiedliwej dystrybucji władzy pomiędzy cztery państwa członkowskie Zjednoczonego Królestwa" - ocenia "FT".

Dziennik zwraca też uwagę, że drugim zadaniem, przed którym stanie Cameron jest kwestia przyszłości kraju w UE. "FT" podkreśla, że znając jego plany ws. referendum politycy europejscy będą bacznie spoglądać na posunięcia władz w Londynie. Daje to szansę liderowi torysów na jasne sprecyzowanie swych oczekiwań w stosunku do partnerów z Unii, z którymi będzie w przyszłości negocjować. "Jednocześnie musi (Cameron) zrezygnować z prób zadowolenia eurosceptycznego skrzydła jego partii i nie może obiecywać im reform, których nie da się zrealizować".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane