• rozwiń

Jeden cent wart majątek. Przez błąd w produkcji

Kontrowersyjna aukcja w Los Angeles. Kto kupi obraz Adolfa Hitlera? Odtwórz: Kontrowersyjna aukcja w Los Angeles. Kto kupi obraz Adolfa Hitlera?
Kontrowersyjna aukcja w Los Angeles. Kto kupi obraz Adolfa Hitlera? "Źródło: TVN2 BIŚ"

W Stanach Zjednoczonych na aukcję trafiła jednocentowa moneta, której wartość może sięgać 1,67 miliona dolarów.

Moneta wystawiona na aukcji pochodzi z kolekcji Dona Lutesa Juniora. Znalazł ją jako nastolatek w 1947 roku w trakcie liczenia pieniędzy na lunch.

Moneta została wybita cztery lata wcześniej i najprawdopodobniej jest jedną z około dwudziestu, jakie zostały wyprodukowane.

"Pomimo nieustannych poszukiwań przez chętnych kolekcjonerów przez ponad 70 lat tylko garść  okazów kiedykolwiek odkryto" - napisał w komunikacie Heritage Auctions, dom aukcyjny, który organizuje licytację.

Błąd w produkcji

W tamtym okresie jednocentówki były wykonane ze stali ocynkowanej, lecz na skutek błędu kilka monet zostało wybitych ze stopu miedzi i cyny.

Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych zapewnił wprawdzie, że wadliwy bilon nigdy nie trafił na rynek, jednak wśród ludzi od razu zaczęły krążyć plotki, że niektóre miedziane centy jednak przedostały się do obiegu. Potwierdzeniem tego faktu jest moneta, która trafiła do rąk Dona Lutesa.

Sam Lutes zmarł we wrześniu 2018 roku, a moneta trafiła na aukcję. - Jest to najsłynniejsza błędna moneta w amerykańskiej numizmatyce i to właśnie sprawia, że ​​jest to takie ekscytujące - powiedziała Sahra Miller z domu aukcyjnego Heritage Auctions.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
sobmar
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ruquefyyar
Rzeczy są warte tyle, ile ktoś jest za nie skłonny zapłacić. Do tego każdy może wydawać swoje własne pieniądze no co mu się żywnie podoba. Ja, na ten przykład, jakbym miał kupę kasy to też taką monetkę bym sobie kupił i się na nią patrzył... Kto bogatemu zabroni?
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane