• rozwiń

Japoński pociąg najszybszy na świecie. Pojechał 590 km/h

Japoński pociąg najszybszy na świecie. Pojechał 590 km/h Odtwórz: Japoński pociąg najszybszy na świecie. Pojechał 590 km/h
Foto: en.wikipedia.org/(CC BY-SA 3.0)/ Saruno Hirobano | Video: TVN24 BiS Foto: Pociąg Maglev z Warszawy do Gdańska dojechałby w 30 minut | Video: Japoński pociąg najszybszy na świecie. Pojechał 590 km/h

Pociąg Maglev japońskich linii kolejowych pobił światowy rekord prędkości. Nowoczesny skład rozpędził się do 590 km/h. Pasażerowie będą nim jeździć w 2027 roku.

Pociąg Maglev należący do Central Japan Railway, czyli japońskich linii kolejowych pobił poprzedni rekord z 2003 roku, który wynosił 581 km/h i należał również do Japończyków. Całkiem możliwe, że prędkość 590 km/h zostanie pobita już we wtorek, bo składy przejdą kolejne testy. Wtedy pociąg ma przekroczyć granicę 600 km/h.

Superszybki pociąg

Pociąg Maglew wykorzystuje technologię magnetyczną. W czasie jazdy przemieszcza się nie dotykając torów. Dzięki temu nie tylko może jechać szybciej, ale również jest dużo cichszy niż tradycyjne składy. 

Przewoźnik chce, aby pociąg woził pasażerów w 2027 roku. Jednak nawet wtedy skład nie będzie osiągał maksymalnej prędkości. Kursy będą odbywały się z nieco mniejszą szybkością, czyli 505 km/h.

Japoński rząd w październiku zatwierdził budowę najszybszej linii kolejowej na świecie, która połączy Tokio i Nagoi w około 40 minut, czyli o połowę krócej niż obecnie.

Podbije USA?

Japoński przewoźnik planuje też sprzedawać technologię kolei wysokich prędkości m.in. do Stanów Zjednoczonych. Premier Japonio Shinzo Abe, który w przyszłym tygodniu odwiedzi USA, będzie namawiał Amerykanów, aby stworzyli połączenie między Waszyngtonem a Nowym Jorkiem, które będzie w przyszłości obsługiwane przez superszybki pociąg Maglev.

Pendolino w tyle

Gdyby Maglev mógł jeździć z rekordową prędkością po polskich torach, to z Warszawy do Gdańska pasażerowie dotarliby w zalewie 30 minut.

Dla porównania rekordowa prędkość pociągów Pendolino to 291 km/h. Jednakże nowoczesne składy, którymi od grudnia zeszłego roku jeżdżą polscy pasażerowie na krajowych torach mogą rozpędzać się maksymalnie do 160 km/h. Podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic zajmie Pendolino ok. dwie i pół godziny, do Trójmiasta blisko 3 godz., a do Wrocławia 3 godz. 40 minut.

Cena 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
u nas by sobie nie poszalał wiecej jak 160... ale PKP zapewne kupi kilka sztuk za kasę podatników jak to zrobili z pendolino...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Fiodor2015
Maglev to niemiecka technologia
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
ram
Loading...
ram
W Japonii jeżdżą różne superszybkie pociągi. Te najszybsze, najnowocześniejsze i najdroższe, w większości składu wożą powietrze. Ale nawet te najwolniejsze z nich (najtańsze) są szybsze od Pendolino...
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane