• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Shinkansen z długim "nosem". Najszybszy pociąg świata na testach

Shinkansen z długim "nosem". Najszybszy pociąg świata na testach Odtwórz: Shinkansen z długim "nosem". Najszybszy pociąg świata na testach
Shinkansen z długim "nosem". Najszybszy pociąg świata na testach "Źródło: JIJI PRESS/EPA/PAP"

Japończycy rozpoczęli w piątek testy najszybszego pociągu świata, który jest zdolny do osiągania prędkości wynoszącej nawet 400 kilometrów na godzinę - podała agencja Bloomberga. Pociąg nazwany Alfa-X ma wejść do służby w 2030 roku.

Pomalowany na srebrno superszybki shinkansen nowej generacji pokonał w piątek 360-kilometrowy odcinek pomiędzy miastami Aomori i Sendai. Testy mają być kontynuowane jeszcze przez trzy lata.

Wyścig po rekordy

Alfa-X ma dziesięć wagonów, a jego charakterystyczną cechą jest długi, 22-metrowy "nos", co pozwala na zmniejszenie oporu aerodynamicznego oraz zminimalizowanie wibracji podczas wjazdu do tunelów.

Jego maksymalna prędkość to 400 km/h. Japoński przewoźnik kolejowy JR East planuje, że pociąg będzie pędził po torach z prędkością 360 km/h. To sprawi, że w codziennym użytku będzie on poruszał się o 10 km/h szybciej niż chiński pociąg Fuxing Hao, który obsługuje połączenie pomiędzy Pekinem i Szanghajem.

Obecnie najszybszy shinkansen - Hayabusa - porusza się z prędkością około 320 km/h.

Niezawodne i punktualne

Pociągi shinkansen zadebiutowały w Kraju Kwitnącej Wiśni w 1964 roku i stały się symbolem wydajności i niezawodności. Shinkanseny są punktualne i stanowią alternatywę dla transportu lotniczego w połączeniach krajowych. Bardzo rzadko się spóźniają mimo, że opuszczają stacje w Tokio co kilka minut, kierując się do Osaki, Kioto i innym dużych miast w kraju.

Alfa-X odgrywa kluczową rolę w planach uruchomienia szybszego połączenia do Sapporo, największego miasta, położonego na najbardziej wysuniętej na północ wyspy Hokkaido.

Chociaż Alfa-X jest obecnie najszybszym pociągiem na świecie, to może stracić ten tytuł, zanim wsiądą do niego pierwsi pasażerowie.

To dlatego, że w 2027 roku Japończycy chcą uruchomić pomiędzy Tokio a Nagoją "lewitujące" pociągi (kolej magnetyczna), które osiągną prędkość 505 km/h. Skróci to podróż z 110 minut do zaledwie 40 minut.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane