• rozwiń

"Braki pracowników są duże". Bezprecedensowa decyzja japońskiego parlamentu

Japonia chce podnieść wiek emerytalny do 70 lat Odtwórz: Japonia chce podnieść wiek emerytalny do 70 lat
Japonia chce podnieść wiek emerytalny do 70 lat "Źródło: TVN24 BiS"

Japonia to jedno z tych państw, które naprawdę niechętnie wpuszczają do siebie imigrantów. Teraz zaczyna się to mścić. Japończyków jest coraz mniej i są coraz starsi. Bez wsparcia z zewnątrz będą w wielkich gospodarczych i demograficznych kłopotach. Stąd propozycja bez precedensu, aby wpuścić ogromną liczbę pracowników z zagranicy.

Parlament Japonii przyjął w sobotę proponowany przez rząd projekt ustawy, która umożliwi setkom tysięcy zagranicznych pracowników stały pobyt w tym kraju oraz ułatwienia wizowe dla cudzoziemców mogących podjąć pracę w sektorach najbardziej dotkniętych wakatami.

Japonia jest jednym z najbardziej homogenicznych państw na świecie. W liczącej 126,6 miliona populacji cudzoziemcy stanowią zaledwie 1,5 proc.

Ułatwienia wizowe

Budzący w Japonii spore kontrowersje projekt został przyjęty zaledwie kilka miesięcy po jego przedstawieniu przez rząd premiera Shinzo Abe. Zgodnie z nim, wprowadzone zostaną ułatwienia wizowe dla osób mogących podjąć pracę w sektorach, w których występują największe niedobory kadrowe, takich jak budownictwo, opieka nad dziećmi i osobami starszymi, rolnictwo, transport i turystyka.

Jak pisze agencja AP, radykalna zmiana w polityki migracyjnej jest nieunikniona w związku z szybkim starzeniem się japońskiego społeczeństwa.

Już teraz wiele miejsc pracy, szczególnie w sektorze usług, jest obsadzanych przez zagranicznych stażystów czy uczestników kursów językowych. Otwieranie rynku pracy dla cudzoziemców jest kolejnym krokiem rządu Abe w celu wypełnienia wakatów na pracy.

Poprzednimi były zachęty do zatrudniania większej ilości kobiet oraz starszych pracowników, a także zastępowanie tam, gdzie to możliwe, ludzi robotami.

"Braki pracowników są duże"

- Japonia doszła do takiego punktu, w którym musimy się zmierzyć z faktem poważnego spadku populacji oraz jej starzenia się. Braki pracowników są na tyle duże, że dopuszczenie imigrantów pozostaje jedyną opcją dla rządu - mówi Toshihiro Menju, ekspert od spraw demografii i rynku pracy w Japan Center for International Exchange.

Liczba zagranicznych pracowników w Japonii niemal podwoiła się od początku XXI wieku, osiągając w zeszłym roku poziom 1,3 miliona. Całkowita liczba pracujących osób w Japonii to 67 milionów. Zdecydowana większość zagranicznych pracowników to obywatele innych państw azjatyckich.

Najszybciej rosnącą grupą wśród nich są Wietnamczycy, zatrudniani głównie w budownictwie oraz do opieki nad dziećmi i osobami starszymi.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane