• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Pół miliona miejsc pracy i więcej japońskich samochodów w Europie. Tokio i Bruksela chcą wolnego handlu

Foto: PAP/EPA Foto: Japonia

Przywódcy Unii Europejskiej i Japonii, którzy obradowali w Tokio, uzgodnili przyspieszenie negocjacji w sprawie dwustronnej umowy o wolnym handlu, aby została ona zawarta do końca 2015 roku - poinformowano we wspólnym oświadczeniu.

UE reprezentowali przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker a Japonię premier Shinzo Abe.

Japońska agencja prasowa Kyodo wskazuje, że po raz pierwszy podano konkretny termin zawarcia umowy o wolnym handlu między Japonią a UE, ale w dotychczasowych negocjacjach nie zdołano usunąć rozbieżności w stanowiskach stron. Kyodo wymienia w tym kontekście takie kwestie jak zniesienie unijnych ceł na japońskie samochody, czym Tokio jest szczególnie zainteresowane oraz postulaty Brukseli dotyczące usunięcia przez Japonię pozataryfowych barier handlowych, w tym krajowych przepisów dotyczących standardów bezpieczeństwa pojazdów.

Negocjacje w sprawie układu o wolnym handlu trwają od 2013 roku. Unijna i japońska gospodarka to łącznie ponad jedna trzecia światowego PKB. Japonia jest drugim największym azjatyckim partnerem handlowym Unii. Rada UE zwraca uwagę, że o ile Japonia jest jednym z głównych inwestorów w Unii, to europejskie inwestycje w Japonii pozostają na niskim poziomie. Jak podaje Rada UE, zawarcie umowy może zwiększyć unijny eksport do Japonii o ponad 30 proc. i przyczynić się do powstania w Europie 420 tys. miejsc pracy.

"Nigdy nie uznamy nielegalnej aneksji Krymu" przez Rosję

Przywódcy UE i Japonii wezwali wszystkie strony konfliktu ukraińskiego do pełnej realizacji zobowiązań wynikających z mińskiego porozumienia o zawieszeniu broni między wojskami ukraińskimi a siłami prorosyjskich separatystów. Podkreślono, że Japonia i Unia Europejska "pozostają zdeterminowane, by nigdy nie uznać nielegalnej aneksji Krymu" przez Rosję. Zaakcentowano poszanowanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

W oświadczeniu napisano także: "W dalszym ciągu obserwujemy sytuację na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim i jesteśmy zaniepokojeni wszelkimi jednostronnymi działaniami, które zmieniają status quo i powodują wzrost napięć". Agencja Kyodo interpretuje to jako wyraz zaniepokojenia forsowaniem przez Chiny roszczeń terytorialnych.

Kyodo pisze, powołując się na japońskie osobistości oficjalne, że "rzadko zdarza się", by w oświadczeniu japońsko-unijnym nawiązywano do sytuacji na Morzu Wschodniochińskim i Morzu Południowochińskim.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
usmiech_prezesa
Wspaniale plany! Tylko kto bedzie kupowal te samochody? Ci bezrobotni, czy ci ktorzy siedza na 2 etatach zeby powiazac koniec z koncem?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
radoslaw_borowski
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane