• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Miliarder zachęca do pracy po 12 godzin dziennie. "To błogosławieństwo"

Najbogatsi stali się jeszcze bogatsi Odtwórz: Najbogatsi stali się jeszcze bogatsi
Najbogatsi stali się jeszcze bogatsi "Źródło: TVN24 BiS"

Praca przez 12 godzin dziennie sześć dni w tygodniu jest ogromnym błogosławieństwem dla młodych ludzi - uważa Jack Ma, założyciel Alibaby i jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Ma to jeden z najbardziej znanych chińskich liderów biznesu. W 1999 roku był jednym z założycieli Alibaby, która stała się jedną z największych na świecie firm z branży e-handlu.

Sukces po nadgodzinach

Miliarder, którego majątek Bloomberg szacuje na 43,5 mld dolarów, zabrał głos w debacie dotyczącej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym oraz godzin nadliczbowych, wymaganych przez niektóre firmy technologiczne w związku ze spowolnieniem w sektorze.

W przemówieniu skierowanym do pracowników Alibaby Ma bronił modelu "996", który oznacza pracę od godz. 9 rano do godz. 9 wieczorem przez 6 dni w tygodniu.

- Osobiście uważam, że praca "996" jest ogromnym błogosławieństwem. Wiele firm i wiele osób nie ma takiej możliwości. Jeżeli nie pracujesz "996" gdy jesteś młody to kiedy będziesz mógł to robić? - powiedział.

Ma podkreślił, że on i jego pracownicy regularnie pracowali w godzinach nadliczbowych. - Na tym świecie każdy chce sukcesu, miłego życia, chce być szanowany - mówił. - Chciałbym wszystkim zapytać: jeśli nie włożycie więcej czasu i energii niż inni, jak możecie osiągnąć pożądany sukces - pytał.

Jak zaznaczył nie żałuje, że pracował przez 12 godzin dziennie. - Nigdy bym tego nie zmienił – oświadczył.

Co ciekawe, jeszcze w 2017 roku Jack Ma prognozował, że "za 30 lat ludzie będą pracować tylko cztery godziny dziennie". - Mój dziadek pracował 16 godzin dziennie w gospodarstwie rolnym i mówił, że jest bardzo zajęty. My pracujemy po 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu i też myślimy, że jesteśmy bardzo zajęci - mówił w Detroit Jack Ma. Dodał, że jego zdaniem niewykluczone jest, że tydzień pracy będzie miał jedynie cztery dni.

Kontrowersje

Nie wszyscy są jednak zwolennikami kontrowersyjnego modelu "996". Niektórzy argumentują, że model narusza on prawo, zgodnie z którym czas pracy nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo.

"Tworzenie kultury korporacyjnej zachęcania do nadgodzin. Na pewno nie poprawia to konkurencyjności firmy, ale może zahamować i zaszkodzić zdolności do innowacji" - napisał anonimowy autor w "People's Daily", dzienniku Komunistycznej Partii Chin.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
faceroll
On tak na poważnie? Niech sobie to swoje "błogosławieństwo" w buty wsadzi. W cywilizowanych krajach, człowiek pracuje po to by żyć, a nie żyje po to by pracować!
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane