• rozwiń
  • WIG20 2370.63 +0.22%
  • WIG30 2720.26 +0.10%
  • WIG 60938.98 +0.05%
  • sWIG80 12066.06 -0.33%
  • mWIG40 4183.80 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Kopanie bitcoinów może zużywać więcej prądu niż mieszkańcy

Białas o przyczynach spadku wartości bitcoina Odtwórz: Białas o przyczynach spadku wartości bitcoina
Białas o przyczynach spadku wartości bitcoina "Źródło: TMS Brokers"

Według firmy Hitaveita Sudurnesja, dostarczającej energię elektryczną na Islandii, kopanie bitcoinów i innych kryptowalut w tym kraju wkrótce będzie zużywać więcej prądu niż wszyscy mieszkańcy. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku - podała agencja Associated Press.

Energia elektryczna na Islandii, którą zamieszkuje jedynie około 340 tys. osób, niemal w całości pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Chodzi tu przede wszystkim o źródła geotermalne, a także prąd pozyskiwany z elektrowni wiatrowych i wodnych.

Dokupują energię

Zdaniem menedżera w firmie energetycznej Hitaveita Sudurnesja, Johanna Snorri Sigurbergssona, pozyskiwanie bitcoinów oraz innych kryptowalut w tym roku zużyje na Islandii 100 megawatów (MW).

- Cztery miesiące temu nie mógłbym jeszcze przewidzieć tego trendu. Potem jednak bitcoin gwałtownie poszedł w górę i otrzymujemy coraz więcej korespondencji w sprawie dokupu energii. Dziś mam już za sobą spotkanie z firmą, która zajmuje się kopaniem bitcoinów. Chcą kupić od nas dodatkowe 18 megawatów - powiedział.

Jak twierdzi Sigurbergsson, przemysł kryptowalutowy na Islandii jeszcze w tym roku przekroczy zużycie 700 gigawatogodzin (GWh), czyli zasób standardowo zużywany przez wszystkie domy na Islandii w ciągu roku.

Farmy bitcoinowe działają obecnie w miejscowości Keflavik, około 50 km na południowy zachód od stolicy Islandii - Reykjaviku. Koszty ich eksploatacji są relatywnie niskie dzięki naturalnemu chłodzeniu, które infrastrukturze zapewnia islandzkie powietrze.

- Zużywamy dziesiątki, a może setki megawatów na produkcję czegoś, co nie istnieje realnie i nie ma zastosowania dla ludzi żyjących poza światem finansowych spekulacji - powiedział Smári McCarthy, islandzki parlamentarzysta irlandzkiego pochodzenia. - To nie może się dobrze skończyć - dodał.

Jak wyjaśniał na Twitterze, "pozyskiwanie kryptowalut praktycznie nie wymaga udziału personelu i można to robić bez jakiegokolwiek kapitału. Bardzo często kryptowaluty są także nieopodatkowane. Ich wartość z punktu widzenia Islandii jest niemal zerowa".

Zdaniem McCarthy'ego, pozyskiwanie kryptowalut wiąże się dla Islandii również z ryzykiem. - Kraj może stać się w ten sposób celem ataków w cyberprzestrzeni. Musimy dobrze przemyśleć, jak zbudować nasze ramy bezpieczeństwa narodowego - napisał na Twitterze.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane