• rozwiń

Temat: Iran

Iran zamówił 20 samolotów pasażerskich z Zachodu. Po blisko czterech dekadach

Iran zamówił 20 samolotów pasażerskich z Zachodu. Po blisko czterech dekadach
Foto: ATR Foto: Iran kupi 20 samolotów ATR 72-600

Iran podpisał umowę o zakupie 20 turbośmigłowych samolotów pasażerskich produkowanych przez europejskie konsorcjum ATR - poinformował cytowany w poniedziałek przez irańską agencję ISNA wiceminister transportu Asgar Fachrie-Kaszan.

Po blisko 40-letniej przerwie w bezpośrednim importowaniu samolotów z Zachodu Iran zawarł w ubiegłym roku z europejskim Airbusem i jego amerykańskim rywalem Boeingiem kontrakty na dostawę łącznie około 180 pasażerskich odrzutowców. Stało się to możliwe dzięki uchyleniu większości nałożonych na Teheran międzynarodowych sankcji w zamian za demontaż irańskiego programu nuklearnego.

Dostawa samolotów

Właścicielami ATR są Airbus i włoska spółka lotniczo-zbrojeniowa Leonardo.

- Umowa (państwowych linii lotniczych) IranAir i ATR o zakupie 20 samolotów ATR 72-600 została podpisana przez oficjalnych przedstawicieli obu stron - powiedział Fachrie-Kaszan.

Umowę o dostawie 20 samolotów z opcją na kolejne 20 uzgodniono kilka tygodni temu, ale dalsze negocjacje przeciągnęły się wskutek konieczności zawarcia dodatkowej umowy IranAir z producentem instalowanych w ATR 72 silników w sprawie ich remontu i dostarczania części zamiennych. Producentem tym jest firma Pratt and Whitney Canada, wchodząca w skład amerykańskiego koncernu aerokosmicznego United Technologies.

Co z umową?

Jak zaznacza Reuters, nie jest jasne, czy Fachrie-Kaszan miał na myśli podstawowy kontrakt na samoloty, czy też jego ostateczną wersję uwzględniającą kwestię silników.

Od ATR nie udało się na razie uzyskać komentarza na ten temat, ale w niedzielę rzecznik konsorcjum oświadczył, że "wciąż pracujemy nad sfinalizowaniem umowy".

Iran odebrał pierwszego Airbusa. Zobacz materiał wideo ze stycznia 2017 roku:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane