• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Zachód znosi sankcje, a Iran je nakłada. Na USA

Zachód znosi sankcje, a Iran je nakłada. Na USA
Foto: Shutterstock Foto: Teheran

W przededniu zniesienia sankcji nałożonych na Iran w 2006 roku Teheran wprowadził całkowity zakaz importu amerykańskich produktów konsumpcyjnych. Rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane w czwartek przez ministra przemysłu, górnictwa i handlu Iranu.

- Jest to nieodzowne dla ochrony i wzmocnienia rodzimego sektora przemysłowego w Iranie – podkreślono w rozporządzeniu podpisanym przez ministra Mohammada Rezę Nemtzadeha.

Nowe regulacje ograniczają wwóz amerykańskich towarów i wprowadzają bezwzględny zakaz dopuszczenia na rynek islamskiej republiki produktów, które w jakikolwiek sposób symbolizowałyby obecność amerykańską w Iranie po zniesieniu sankcji.

Rozporządzenie podpisane w czwartek pozostaje w pełnej zgodności z treścią listu, jaki 21 października wystosował do prezydenta Hasana Rowhaniego przywódca duchowo-polityczny Iranu Ali Chamenei – zauważa agencja AFP.

"Amerykanom nie można ufać"

Ajatollah poparł w nim porozumienie nuklearne zawarte w lipcu bieżącego roku ze światowymi

mocarstwami, ale ostrzegł władze w Teheranie, by pozostały czujne, ponieważ Stanom Zjednoczonym nie należy ufać.

- Należy się przeciwstawić zalewowi importowanych dóbr, a w szczególności trzeba przeszkodzić wejściu na nasz rynek produktów konsumpcyjnych pochodzących ze Stanów Zjednoczonych – napisał Chamenei. Jego list odczytano w państwowej telewizji.

Sankcje nałożone na Iran mają być zniesione w grudniu 2015 roku w związku z podpisanym w lipcu porozumieniem sześciu mocarstw (USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy) z Iranem, które przewiduje stopniowe znoszenie restrykcji w zamian za rezygnację Teheranu z dążeń do uzyskania broni nuklearnej.

Do połowy grudnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej powinna ukończyć raport oceniający, czy Iran rzeczywiście dążył do uzyskania broni nuklearnej w 2006 roku. Raport ten jest warunkiem zniesienia sankcji nałożonych na Iran w grudniu 2006 roku przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

Stany Zjednoczone nałożyły swoje sankcje ekonomiczne na Iran dekadę wcześniej – w 1995 r. Iran został nimi objęty za "wspieranie terroryzmu i próby zdobycia broni nuklearnej".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Piotru70
Iran wykonał typowy krok licząc że jak nie będą kupować to na pewno sprzedadzą... Slepa jest ich wiedza o prowadzeniu poważnej polityki.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane