• rozwiń
  • WIG20 2234.37 -0.64%
  • WIG30 2532.50 -0.65%
  • WIG 58846.60 -0.50%
  • sWIG80 11594.13 +0.03%
  • mWIG40 3762.04 -0.48%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:27

Dostosuj

Iran, jakiego nie znacie. To prawdziwy raj dla narciarzy

Iran, jakiego nie znacie. To prawdziwy raj dla narciarzy
Foto: TVN24 BiŚ Foto: Iran kusi nie tylko inwestorów

Po latach izolacji Iran gwałtownie próbuje nadrobić stracony czas i zarobki. Do zaoferowania ma bowiem nie tylko surowce, ale też góry, stoki i śnieg. Na razie ich uroki doceniają głównie mieszkańcy stolicy tego państwa, ale cel to turyści z całego świata. Najlepiej miliony turystów. Materiał "Faktów z zagranicy".

Góry Elbrus na północy Iranu to raj dla narciarzy. Ośrodek w Darbandsar jest jednym z najnowocześniejszych w islamskiej republice. Położony jest na wysokości 3600 metrów. Dlatego narciarze mogą tu przyjeżdżać nawet przez siedem miesięcy w roku. Na razie są to w większości mieszkańcy Teheranu, uciekający przed zgiełkiem 16-milionowej aglomeracji.

Nowe otwarcie

Ale irańskie władze liczą, że teraz, po uchyleniu sankcji, dołączą do nich miliony turystów z całego świata. - Liczymy na nowe otwarcie, na znaczący wzrost kontaktów gospodarczych. Jesteśmy na to gotowi. Zachęcamy zarówno turystów jak i inwestorów - zaznacza prezydent Iranu Hassan Rouhani Rowhani.

W narciarskich kurortach drinki serwuje się co prawda wyłącznie bezalkoholowe, ale tutejsza atmosfera daleko odbiega od wizerunku Iranu, jaki dominował w mediach w ostatnich latach.

W Iranie nie brakuje też doskonałych miejsc do uprawiania wspinaczki lodowej. - Wspinanie się po lodzie jest dużo bardziej niebezpieczne od tradycyjnej wspinaczki. Lód w każdej chwili może się oderwać, ale gdy już pokochasz ten sport jest naprawdę niesamowicie - przyznaje Sepideh Javdan, miłośniczka tego ekstremalnego sportu.

Choć tego rodzaju sporty to w Iranie wciąż nowe i rzadkie zjawisko to błyskawicznie zyskują coraz więcej zwolenników. - Zaczęliśmy 14 lat temu, wtedy przyjeżdżało do nas po kilka osób w tygodniu, teraz wspinaczkę lodową trenuje u nas 60-70 osób dziennie - mówi jeden z instruktorów.

O dawna mówi się, że po latach izolacji Iran ma szansę stać się jednym z najpopularniejszych kierunków podróży dla turystów. Jak się okazuje także dla miłośników sportów zimowych.

"Fakty z zagranicy" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane