• rozwiń

Iran chce zarobić na gazie. Kosztem Rosji?

Iran chce zarobić na gazie. Kosztem Rosji?
Foto: Shutterstock Foto: Iran chce zarobić na gazie

Iran chce odgrywać większą rolę jako dostawca gazu dla światowych rynków i zaprasza zagranicznych partnerów do współpracy w wydobywaniu surowca - powiedział w poniedziałek irański prezydent Hasan Rowhani. W Teheranie trwa szczyt państw eksportujących gaz.

W III szczycie Forum Państw Eksporterów Gazu (GECF), nazywanego "gazowym OPEC", bierze udział m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, a także prezydenci Wenezueli i Boliwii - Nicolas Maduro i Evo Morales.

- Zapraszam przywódców państw GECF, aby współpracowali z Iranem i inwestowali w rozwój (infrastruktury) irańskich zasobów gazu, przyniesie to obustronne korzyści. (...) Iran jest gotów odgrywać większą rolę w dostawach gazu - mówił Rowhani podczas wystąpienia na teherańskim szczycie.

Interes Rosji

Władimir Putin w swym przemówieniu zaapelował o pozostanie przy długoterminowych umowach, które Rosja podpisywała wcześniej z większością swoich europejskich odbiorców gazu. Zdaniem Putina tego typu umów nie powinno się zastępować alternatywnymi mechanizmami.

Prezydent Rosji poinformował jednocześnie, że jego kraj planuje dostarczać rocznie 128 mld metrów sześciennych tego surowca. Zaapelował także do przyszłych odbiorców gazu o wzięcie na siebie wraz z producentami ryzyka związanego z nakładami kapitałowymi.

Rosja traktuje priorytetowo zwiększanie wydobycia gazu. Wstępne założenia rosyjskiej strategii energetycznej na najbliższe dwadzieścia lat przewidują zwiększenie wydobycia błękitnego paliwa o 40 procent, tj. z 639 miliardów metrów sześciennych w 2014 roku do 885 miliardów metrów sześciennych w 2035 r.

Forum Państw Eksporterów Gazu zrzesza 12 państw członkowskich i trzy mające status obserwatora. W szczycie w Teheranie oprócz Rosji, Iranu, Wenezueli i Boliwii biorą udział m.in. Algieria, Irak, Egipt, Turkmenistan, Libia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Oman i Peru.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
LanaKo
Iran w końcu będzie mógł zarabiać na węglowodorach, jest oczywistym że kosztem Rosji, przecież zabierze Rosji część rynku, i obniży cenę surowców. Tak kończą się ruskie marzenia o odbudowie imperium.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane