• rozwiń

Temat: Wielka Brytania referendum

Motoryzacyjni giganci rekrutują w Europie Wschodniej. Polska ma silną konkurencję

Motoryzacyjni giganci rekrutują w Europie Wschodniej. Polska ma silną konkurencję
Foto: opel.com Foto: Centra badawczo-rozwojowe trafią na Wschód Europy?

Producenci samochodów działający w Wielkiej Brytanii chcą przenieść do Europy Wschodniej swoje działy badawczo-rozwojowe. Szukają oszczędności i boją się kosztów Brexitu. Na ich celowniku są Rumunia, Bułgaria i Węgry - podaje "The Guardian".

Brytyjski dziennik podaje, że firmy rekrutacyjne już poszukują wykwalifikowanych pracowników oraz kadry kierowniczej do zakładów badawczo-rozwojowych, które powstają w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech.

Atrakcyjne płace

Producenci samochodów działający w Wielkiej Brytanii przenoszą swoje centra badawcze do Europy Wschodniej ze względu na oszczędności - w Rumunii, czy Bułgarii pensja specjalisty jest o wiele mniejsza niż w Wielkiej Brytanii.

Z danych firmy rekrutacyjnej DHR International wynika, że wykwalifikowani pracownicy w Europie Wschodniej są przeciętnie o 40 proc. tańsi niż na Wyspach.

Firmy motoryzacyjne chcą również zachować nieskrępowany dostęp do rynków europejskich, a po decyzji Brytyjczyków w referendum ws. Brexitu ta kwestia pozostaje niewiadomą. Oznacza to, że najpewniej będą musieli przenieść cześć swojej działalności na kontynent, aby uniknąć zwiększenia kosztów.

Brexit nasilił trend

"Brexit rodzi pytania, o to czy po wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących imigrantów, ośrodki badawczo-rozwojowe w Wielkiej Brytanii będą nadal miały możliwość przyciągania najbardziej utalentowanych pracowników" - oceniają eksperci DHR International cytowani przez gazetę.

Zdaniem Franka Smeekesa, partnera zarządzającego RZL na Europę, Brexit dodatkowo nasilił trend przenoszenia działalności w kierunku Europy Wschodniej.

- Dla niektórych graczy długoterminowe inwestowanie w Wielkiej Brytanii ma mniejszy sens, bo centra badawczo-rozwojowe można taniej zorganizować w innym miejscu - uważa Smeekes.

Polska nie została wymieniona w artykule, choć według wicepremiera Mateusza Morawickiego szanse na pozyskanie inwestorów z Wysp są duże. Od kliku miesięcy trwają też rozmowy o pozyskaniu nowej inwestycji Daimlera o wartości ok. 0,5 mld euro. Miałaby ona powstać w dolnośląskim Jaworze jeszcze w tym roku. W ubiegłym roku głośno z kolei było o inwestycji Jaguara na Słowacji.

 

Brytyjska premier Theresa May wykluczyła zorganizowanie drugiego referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej lub przedterminowych wyborów przed 2020 rokiem. Zobacz materiał TVN24 BiS:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
ON666
Czy wszystkie firmy muszą w Polsce dostawać jakieś specjalne upusty a gdzie wolny rynek
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
El Kozako
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane