• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Facebook wchodzi na nowojorską giełdę

Internet z drona? Facebook zaprezentował swój projekt

Facebook zaprezentował projekt napędzanego energią słoneczną samolotu bezzałogowego Odtwórz: Facebook zaprezentował projekt napędzanego energią słoneczną samolotu bezzałogowego
Foto: http://newsroom.fb.com/ | Video: Reuters Foto: Facebook zaprezentował projekt napędzanego energią słoneczną samolotu bezzałogowego | Video: Facebook zaprezentował projekt napędzanego energią słoneczną samolotu bezzałogowego

Podczas czwartkowej konferencji w San Francisco w USA Facebook zaprezentował projekt napędzanego energią słoneczną samolotu bezzałogowego, który z dużej wysokości ma dostarczać internet. Rozstaw skrzydeł maszyny ma być porównywalny do tego w Boeingu 767.

Projekt bezzałogowca Aquila zaprezentował na konferencji dla programistów f8 Mike Schroepfer, który odpowiada w firmie za rozwój technologiczny i naukowy. Facebook poinformował, że samolot ma baterie słoneczne na skrzydłach, a masa maszyny jest mniejsza od wagi małego samochodu. Samolot odbył już pierwszy lot w Wielkiej Brytanii.

Kolejne testy

- Pomysł polega na krążeniu na dużej wysokości wokół obszaru przez około miesiąc i emitowaniu sygnału dostępu do internetu - powiedział Schroepfer, zapowiadając więcej informacji na temat maszyny w ciągu tego roku.

- Samoloty tego typu pomogą połączyć z siecią cały świat, ponieważ posłużą 10 proc. populacji, która żyje poza istniejącą infrastrukturą internetową - podkreślił szef serwisu społecznościowego Mark Zuckerberg w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku.

Sygnał internetu ma być przekazywany z samolotów na Ziemię za pomocą laserów. Maszyny mają latać na wysokości 65-90 tys. stóp nad powierzchnią.

W zeszłym roku Facebook pozyskał pięcioosobowy zespół inżynierów z Wielkiej Brytanii, który opracował projekt najdłużej latającego samolotu bezzałogowego napędzanego energią słoneczną - Zephyr. Dalsze loty testowe nowej maszyny planowane są na lato.

Rozstaw skrzydeł w Boeingu 767 wynosi w zależności od wersji od ponad 47 metrów do prawie 53 metrów.

Notowania akcji Facebooki rosną o 0,11 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane