• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Niższe opłaty za płacenie kartą w Europie. Zaoszczędzą sprzedawcy i klienci

Niższe opłaty za płacenie kartą w Europie. Zaoszczędzą sprzedawcy i klienci
Foto: Shutterstock Foto: Visa mastercard karty kredytowe

Parlament Europejski poparł we wtorek przepisy ograniczające wysokość pobieranych przez banki opłat za transakcje przy użyciu karty. Nowy pułap ma obniżyć koszty dla handlowców i ich klientów.

Tzw. opłaty interchange są pobierane przez banki, należące do systemów kart płatniczych, takich jak Visa i MasterCard, które wspólnie kontrolują lwią część rynku. Sprzedawcy, obciążani dodatkowymi kosztami przy każdej transakcji, doliczają je do cen sprzedawanych przez siebie usług i towarów.

Zasady naliczania opłat interchange różnią się między krajami UE. Ograniczenie wysokości opłat ma zmniejszyć koszty dla sprzedawców i konsumentów oraz pomóc w budowie unijnego rynku. Nowe unijne przepisy mają dotyczyć zarówno transakcji krajowych, jak i międzynarodowych.

Maksymalnie 0,2 proc. wartości transakcji

Dla transakcji międzynarodowych kartami debetowymi opłata interchange będzie wynosić maksymalnie 0,2 proc. wartości transakcji.

W przypadku transakcji krajowych z wykorzystaniem tego typu kart państwa członkowskie mogą na razie ustalać wysokość opłat na poziomie do 0,2 proc. rocznej średniej ważonej wartości wszystkich transakcji krajowych w ramach systemu kart. Po pięciu latach zasady naliczania opłat interchange dla transakcji krajowych mają być prostsze, bardziej przejrzyste; opłata dla transakcji krajowej będzie wynosić 0,2 proc. wartości transakcji lub ustali się stałą opłatę w wysokości co najwyżej pięciu centów za transakcję.

W przypadku transakcji kartami kredytowymi będą pobierane opłaty w wysokości do 0,3 proc. wartości transakcji.

Nowe przepisy mają też dać handlowcom możliwość akceptowania tylko tych kart, wobec których przestrzegane będą pułapy opłat. - Może to spowodować mniejszy wybór kart płatniczych przez nich akceptowanych, ale jednocześnie powinno obniżyć ich koszty, a co za tym idzie, także koszty ich klientów - podkreśliły w komunikacie służby prasowe PE.

Z nowych przepisów wyłączono tzw. trójstronne systemy kart płatniczych, takie jak Diners czy American Express, (w których udział bierze tylko jeden bank), jeśli karta wydawana jest i obsługiwana w tym samym systemie. Przepisy nie odnoszą się także do kart biznesowych.

Pułapy nie obowiązują również w przypadku wypłacania pieniędzy z bankomatów.

Zmiany wejdą w życie za pół roku

Ograniczenia wysokości opłat interchange mają obowiązywać po pół roku od wejścia w życie nowych przepisów. Po przegłosowaniu ich przez PE musi je jeszcze zatwierdzić Rada (ministrowie z państw członkowskich).

Polska przyjęła już wcześniej podobne rozwiązania, dzięki którym od 29 stycznia tego roku opłata interchange spadła do 0,3 proc. w przypadku kart kredytowych i 0,2 proc. w przypadku kart debetowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane