• rozwiń

Temat: Rosja

Żywność w Rosji wciąż drożeje. "Płacą cenę za Ukrainę"

Żywność w Rosji wciąż drożeje. "Płacą cenę za Ukrainę"
Foto: EPA Foto: Rosja: ceny żywności rosną szybciej niż inflacja

Inflacja w Rosji wzrosła w marcu tego roku do 16,9 proc. Głównie to efekt osłabienia rubla, zachodnich sankcji oraz rosyjskiego embarga na zakup m.in. towarów żywnościowych.

Inflacja w Rosji osiągnęła najwyższy poziom od 2002 roku. W marcu wskaźnik zatrzymał się na 16,9 proc. - wynika z danych opublikowanych przez państwowy urząd statystyczny Rosstat. 

Coraz gorzej

Z najnowszych danych wynika, że ogólny poziom cen w marcu wzrósł o 1,2 proc. W lutym było to 2,2 proc. w styczniu 3,9 proc., a w grudniu 2014 roku 2,6 proc.

"The Moscow Times" pisze, że gwałtowny wzrost inflacji w ostatnich miesiącach to wciąż efekt rosyjskiego embarga nałożonego na importowane z państw Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych towary.

Do wzrostu inflacji przyczynił się również ogromny (40-proc.) spadek wartości rubla wobec dolara, który dodatkowo podniósł koszty importu. Nie bez znaczenia były też zachodnie sankcje nałożone na Moskwę za jej działania na wschodzie Ukrainy.

Droższa żywność

Według danych Rosstatu ceny żywności rosną szybciej niż inflacja. Towary żywnościowe podrożały w marcu o 1,6 proc., a rok do roku aż o 23 proc. Dodatkowo realne dochody Rosjan spadły w lutym prawie o 10 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku.

Bank Centralny Rosji szacuje, że w kolejnych miesiącach tego roku inflacja będzie się kurczyć. Zdaniem rosyjskich ekonomistów zmniejszy się ona na koniec 2015 roku do poziomu 12-15 proc.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane