• rozwiń

Ile mamy gazu i ropy z łupków? Koncesjonariusze nie chcą mówić

Ile mamy gazu i ropy z łupków? Koncesjonariusze nie chcą mówić 	Odtwórz: Ile mamy gazu i ropy z łupków? Koncesjonariusze nie chcą mówić
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Państwowy Instytut Geologiczny nie ma informacji na temat wielkości złóż gazu łupkowego znajdującego się w Polsce | Video: Ile mamy gazu i ropy z łupków? Koncesjonariusze nie chcą mówić

Właściciele koncesji nie informują o wielkości odkrytych złóż ropy i gazu z łupków. Może się okazać, że nigdy nie dowiemy się, ile posiadamy surowców w łupkach – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Państwowy Instytut Geologiczny potrzebuje danych od koncesjonariuszy na temat aktualnie realizowanych prac poszukiwawczych, aby opracować raport o wielkości złóż gazu. Dane te spływają bardzo wolno, a do tego obecne prawo nie daje gwarancji, że zostaną przekazane. Jak informuje Mirosław Rutkowski, rzecznik prasowy Państwowego Instytutu Geologicznego, kilkadziesiąt firm z oporem przekazuje informacje na ten temat.

– Przedsiębiorcy dostarczają dane niezbyt chętnie i nieregularnie. Zarówno w czasie trwania prac, jak i po ich zakończeniu. To nie gwarantuje pozyskania kompleksowej wiedzy w tej sprawie – mówi dla „Dziennika Gazety Prawnej” rzecznik.

Informacje jeszcze bardziej szacunkowe

PIG podkreśla, że trudno będzie mu wywiązać się z rzetelnej informacji o zasobach bez wiedzy operacyjnej przekazanej przez firmy pracujące w skałach. Zdyscyplinować koncesjonariuszy ma nowe prawo, które wejdzie w życie od stycznia 2015 roku, zawierające w tym zakresie odpowiednie przepisy.

- Niewywiązywanie się z harmonogramu dostarczania danych może skutkować nawet cofnięciem koncesji. W lżejszych przypadkach resort środowiska może nałożyć dodatkową opłatę – grozi Rutkowski.

Według niego leży to w interesie państwa, by było wiadomo jakimi złożami dysponujemy.

– W znowelizowanym prawie na przedsiębiorców został też nałożony obowiązek informacyjny względem organów administracji geologicznej i organu koncesyjnego. Będą oni musieli na bieżąco dostarczać państwowej służbie geologicznej uzyskane w wyniku prac dane geologiczne oraz uzyskane próbki i wyniki ich badań, a także bieżące parametry wydobywania węglowodorów ze złoża – wyjaśnia.

Mimo to, PIG ma wątpliwości, czy nowe przepisy zmienią sytuacje i sprawią, że firmy zaczną dostarczać informacji na temat wielkości złóż.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
czupa360
Na szczęście ustawa w 2015r. zmieni ten stan rzeczy i inwestorzy będą musieli dzielić się informacjami o zasobach łupków. Gaz łupkowy jest w stanie zapewnić nam niezależność energetyczną, ale musimy do niej dojść wspólnymi siłami.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane