• rozwiń

Zaniosą bagaż, wskażą drogę, ochronią. Roboty pomogą podczas igrzysk

Miraitowa i Someity - maskotki Tokio 2020 Odtwórz: Miraitowa i Someity - maskotki Tokio 2020
Miraitowa i Someity - maskotki Tokio 2020 "Źródło: PAP/EPA"

Podczas igrzysk w Tokio w 2020 r. roboty będą nie tylko pomagać kibicom w poruszaniu się po mieście, ale i poprawiać bezpieczeństwo w środkach transportu. Testy takich maszyn odbyły się na dworcu Seibu-Shinjuku, największym węźle komunikacji na świecie, z którego dziennie korzysta 3,5 mln ludzi.

Jak podał japoński dziennik "The Mainichi" roboty mogą wykrywać nienaturalne zachowanie człowieka czy gwałtowny ruch np. upadek, a dzięki sztucznej inteligencji wysyłać raporty na smartfony pracowników danej stacji kolejowej czy metra.

Testy, które prowadzone były przez pięć dni, miały na celu zweryfikowanie dokładności działań i wskazanie wydajności robotów przed ich wprowadzeniem do pracy. Ma to nastąpić przed rozpoczęciem igrzysk.

Automatyczny asystent

Już wcześniej komitet organizacyjny IO, współpracujący z władzami miasta, rządem i firmami prywatnymi, informował o planach wykorzystania robotów w różnych dziedzinach i działaniach podczas rywalizacji sportowej. Maszyny mają także pomagać przy obsłudze tysięcy kibiców, którzy przyjadą do Tokio. Roboty będą tłumaczyć japońskie słowa, udzielać wskazówek komunikacyjnych czy pomagać w transporcie bagażu.

Igrzyska w Tokio rozpoczną się 24 lipca, a zakończą 9 sierpnia, zaś paraolimpiada potrwa od 25 sierpnia do 6 września 2020 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane