• rozwiń

Branża ostrzega: bardzo zła wiadomość dla linii lotniczych i gospodarki

Eksperci o amerykańskich cłach Odtwórz: Eksperci o amerykańskich cłach
Eksperci o amerykańskich cłach "Źródło: TVN24 BiS"

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ostrzegło w niedzielę, podczas spotkania przedstawicieli tej organizacji w Sydney, przed rosnącymi napięciami w światowym handlu, uprzedzając, że mogą one zaszkodzić branży lotniczej i światowej gospodarce.

Alexandre de Juniac, dyrektor generalny IATA, organizacji zrzeszającej największych na świecie przewoźników powietrznych, wyraził zaniepokojenie napięciami w światowym handlu i podkreślił, że branża ta oparta jest na otwarciu granic dla przepływu towarów i ludzi.

- Wszelkie działania, które ograniczają handel i prawdopodobnie w konsekwencji ograniczą podróże pasażerskie to zła wiadomość nie tylko dla globalnej gospodarki, ale to bardzo zła wiadomość dla tej branży - powiedział agencji Reuters podczas corocznego spotkania IATA w Sydney. De Juniac nawiązał do nałożenia przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na stal i aluminium z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku.

Jakie obawy

- Niepewność może osłabić popyt na podróże służbowe, będące kluczowym napędem zysków branży lotniczej. Podróżujący służbowo muszą poczekać i zobaczyć, co się stanie - czy ich działalność zostanie zakłócona, czy będą musieli ją zdywersyfikować lub zająć się czym innym. Wojna w handlu nie jest dobra - oznajmiła Gloria Guevara Manzo, prezes Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC).

Przedstawiciele koncernów lotniczych Boeing i Airbus powtarzają, że niepewność wpływa negatywnie na biznes. Podkreślają, że wolny handel przyczynił się do wzrostu gospodarczego, tworząc miejsca pracy.

- Obniża to koszty dla konsumentów i tworzy miejsca pracy zarówno dla naszych partnerów, jak i naszej firmy - powiedział Reuterowi wiceprezes ds. marketingu Boeing Commercial Airplanes, Randy Tinseth.

Słabe prognozy

Coroczne spotkanie IATA skupia około 130 dyrektorów generalnych i 1000 delegatów. W tym roku w Sydney wyrażane są obawy, że trzyletni okres niezwykle wysokich dla branży zysków może się skończyć z powodu rosnących kosztów paliwa, pracy i infrastruktury.

- Im bardziej ograniczasz handel, migrację lub podróże, tym gorzej prosperujesz w tej branży - dodaje de Juniac, dyrektor generalny IATA.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane