• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Niewolnictwo ma się dobrze. 21 milionów ludzi pracuje przymusowo

Niewolnictwo ma się dobrze. 21 milionów ludzi pracuje przymusowo
Foto: Shutterstock Foto: Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) na całym świecie ok. 21 mln osób pracuje przymusowo

Międzynarodowy traktat jest "jedyną realistyczną drogą", by zwalczyć nielegalne praktyki, takie jak praca dzieci czy współczesne niewolnictwo - zaapelowała w poniedziałek organizacja Human Rights Watch podczas Międzynarodowej Konferencji Pracy w Genewie.

Według szacunków Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) na całym świecie ok. 21 mln osób pracuje przymusowo. Ponadto wiele z nich, w tym m.in. pracownicy międzynarodowych firm odzieżowych, dzieci pracujące przy uprawach tytoniu czy migranci na budowach, pada ofiarą nadużyć i nie ma możliwości złożenia skargi; pracownicy nie mają też dostępu do pomocy prawnej - głosi raport HRW.

Miliony ofiar

Zdaniem organizacji broniącej praw człowieka MOP powinna dążyć do opracowania traktatu, na mocy którego rząd danego kraju mógłby wymagać od firm poszanowania praw człowieka na wszystkich etapach od produkcji po konsumenta.

- Miliony ludzi na całym świecie są ofiarami łamania praw człowieka z powodu złych praktyk w biznesie i niedbałych regulacji prawnych - oceniła dyrektor HRW ds. dzieci Juliane Kippenberg. - Wiążące regulacje prawne są jedyną realistyczną drogą, by zapewnić, że firmy nie będą wykorzystywać pracowników i przyczyniać się do nadużyć w pracy.

Kippenberg podkreśliła, że dobrowolne normy w dziedzinie praw człowieka i biznesie są niewystarczające. - Niektóre firmy ich przestrzegają, ale innych to nie obchodzi - dodała. - Międzynarodowa Konferencja Pracy to jedyna okazja, żeby zmienić ten nieefektywny system - oceniła Kippenberg.

Międzynarodowa Konferencja Pracy organizowana jest co roku w Genewie w celu omówienia problemów rynku pracy. Biorą w niej udział przedstawiciele rządów, pracodawcy i pracownicy ze 187 państw członkowskich MOP.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
prorok czy co
Niewolnika i jego rodzinę, pan musiał ubrać i wyżywić. Chyba to nie tak źle było. Należy znaleźć mocniejsze słowo na to jak ludzie ludzi i państwo człowieka wykorzystują dziś.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane