• rozwiń

HP dzieli się na dwie firmy. Gigantyczne koszty

HP dzieli się na dwie firmy. Gigantyczne koszty
Foto: włodi/CC BY SA Foto: Blisko 2 miliardy dol. będzie kosztował proces reorganizacji w Hewlett-Packard

Blisko 2 miliardy dol. będzie kosztował proces reorganizacji w Hewlett-Packard. Amerykańska firma informatyczna zdecydowała się na oddzielenie działu PC i drukarek oraz utworzenie dwóch nowych niezależnych spółek Hewlett-Packard Enterprise oraz HP Inc.

Według pierwszych informacji, HP przewiduje zakończenie procesu podziału przed końcem roku finansowego 2015 (31 października 2015).

Ogromne koszty podziału

W wyniku podziału, w trwającym roku podatkowym, HP poniesie 1,3 mld dol. kosztów reorganizacji, w następnym (2016) będzie to 500 milionów dol., poinformował na konferencji podsumowującej wyniki kwartalne Cathie Lesjak, dyrektor finansowy HP.

Ponadto, amerykański koncern musi uregulować także koszty z tytułu podatków zagranicznych. Wyniosą one 750 mln dol, o czym poinformowano na wczorajszej konferencji.

- Skala operacji jest bezprecedensowa pod względem wielkości i złożoności - wyjaśniła Lesjak.

Na konferencji Lesjak nie podała żadnych konkretnych informacji o planowanych zwolnieniach w wyniku reorganizacji firmy. Jednak jak powiedziała, one "na pewno nastąpią", nie wiadomo jednak, jak dużą grupy pracowników obejmą.


Po wczorajszych informacjach na temat kosztów podziału HP, zanotowano duże wahania akcji firmy informatycznej.

Założona w Kalifornii w 1939 roku przez Billa Hewletta i Dave'a Packarda firma stała się symbolem komputerowej rewolucji w Krzemowej Dolinie. Później, szczególnie w dobie komputerów mobilnych HP straciła trochę wobec młodszych rywali.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane