• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Grecja

Hollande powiedział "tak". Wspiera Grecję ws. spłaty długu

Foto: PAP/EPA/ YANNIS KOLESIDIS Foto: Francois Hollande i Aleksis Cipras podczas oficjalnej wizyty w Atenach

Prezydent Francji Francois Hollande podczas oficjalnej wizyty w Atenach poparł w piątek prośbę Grecji o rozpoczęcie przed końcem roku negocjacji w sprawie lepszych warunków spłaty długu. Podkreślił przy tym, że Grecja musi spełnić swe zobowiązania.

Zdaniem francuskiego prezydenta negocjacje dotyczące restrukturyzacji zadłużenia powinny zacząć się od razu, gdy inspektorzy reprezentujący międzynarodowych kredytodawców dokonają oceny spełniania warunków pomocy, co ma nastąpić w przyszłym miesiącu.

- Oczywiście Grecja musi spełnić swoje zobowiązania, ale oni tego nie kwestionują - dodał Hollande po rozmowach z premierem Aleksisem Ciprasem.

Strategiczne partnerstwo

Hollande podpisał w Atenach deklarację strategicznego partnerstwa francusko-greckiego. Utworzono też grecko-francuską komisję, która umożliwi współpracę między obu krajami w kluczowych dziedzinach reform narzuconych przez Komisję Europejską w ramach pakietu pomocowego dla Grecji. Celem partnerstwa jest m.in. techniczna pomoc dla Grecji w modernizacji sektora administracyjnego.

- Francja powinna wciąż stać u boku Grecji - powiedział Hollande. - Kwestia wyjścia Grecji ze strefy euro jest już za nami - dodał. Podkreślił, że na rzecz poprawy sytuacji w Grecji powinna działać cała Europa.

Cipras zaznaczył, że Europa obecnie znajduje się na "rozdrożu, z którego ma powrócić do swoich wartości".

Przegląd realizacji programu

Eksperci Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego mają przeprowadzić wkrótce pierwszy przegląd realizacji uzgodnionego w sierpniu z Atenami programu pomocowego na kwotę 86 mld euro. By uzyskać kolejne transze wypłat z tego programu, Grecja musi wprowadzić szereg reform dotyczących podatków i emerytur, a także służby zdrowia, sektora finansowego i usług publicznych.

 

W drugich w tym roku przedterminowych wyborach po raz kolejny wygrała Syriza. Materiał "Faktów" TVN:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane