• rozwiń

Raport: Grecki dramat

Hollande: Grecja zostanie w strefie euro

Foto: EPA Foto: Hollande: Grecja jest w strefie euro, Grecja chce zostać w strefie euro i w niej zostanie

Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił w poniedziałek, że Ateny muszą dotrzymać zobowiązań podjętych wobec wierzycieli z UE i MFW. Hollande wypowiadał się dzień po zwycięstwie wyborczym w Grecji lewicowej, populistycznej SYRIZ-y.

- Grecja jest w strefie euro, Grecja chce zostać w strefie euro i w niej zostanie - oświadczył socjalistyczny prezydent.

W europejskim duchu

Zapytany o formułowane przez zaprzysiężonego w poniedziałek na premiera Aleksisa Ciprasa wnioski o restrukturyzację greckiego zadłużenia, Hollande przywołał dwie zasady: "solidarności i odpowiedzialności". - Na bazie tych dwóch zasad będziemy prowadzić rozmowy" z nowym greckim rządem - dodał, zapewniając, że Francja będzie uczestniczyła w tym procesie "w duchu europejskim".

Hollande zaznaczył, że "zobowiązania zostały podjęte i muszą być dotrzymane" przez Grecję. Jak dodał, Francja już "uczestniczyła finansowo w wysiłkach" na rzecz Aten.

Wcześniej w rozmowie telefonicznej Hollande zaprosił Ciprasa do "niezwłocznego złożenia wizyty w Paryżu".

Koniec z oszczędzaniem

W wieczór wyborczy, w niedzielę, Cipras kolejny raz zapowiedział zakończenie polityki oszczędności w Grecji i domagał się restrukturyzacji greckiego długu, sięgającego 180 proc. PKB.

Zadłużenie Grecji wynosi 321,7 mld euro, z czego 240 mld stanowi pomoc finansowa udzielona Atenom w latach 2010-14 na ratowanie greckiej gospodarki przed bankructwem. Obecny program pomocowy UE, w ramach którego Grecja powinna otrzymać jeszcze 1,8 mld euro, wygasa z końcem lutego.

Aby Ateny mogły otrzymać te fundusze, konieczne jest porozumienie z negocjatorami z trojki (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisja Europejska). Nie udało się go osiągnąć w grudniu, ponieważ grecki rząd nie zgodził się na wprowadzanie dalszych oszczędności.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
andrzej_buras
Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił w poniedziałek, że Ateny muszą dotrzymać zobowiązań podjętych wobec wierzycieli z UE i MFW, bo jak nie to naśle Patroszenkę i Jajceniuka z oddziałami Ajdar i Azow celem przekonania niepokornych do wyrównania zaciągniętych zobowiązań fiansowych wobec Uni Europejskiej
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane