• rozwiń

Temat: Prezydent Francji Francois Hollande

Hollande martwi się o strefę euro. Proponuje stworzenie specjalnego rządu

Foto: PAP/EPA/ IAN LANGSDON Foto: Prezydent Francji Francois Hollande wezwał w niedzielę do stworzenia rządu państw strefy euro, aby odnowić wiarę obywateli w europejski projekt, który został wyraźnie osłabiony przez grecki kryzys

Prezydent Francji Francois Hollande wezwał w niedzielę do stworzenia rządu państw strefy euro, aby odnowić wiarę obywateli w europejski projekt, który został wyraźnie osłabiony przez grecki kryzys.

Hollande zaproponował "rząd strefy euro ze specjalnym budżetem, jak i parlamentem, aby zapewnić jego demokratyczną kontrolę".

Pomysł z przeszłości

Francuski prezydent wskazał, że 19 państw członkowskich strefy euro postanowiło zapisać się do unii monetarnej, ponieważ było to w ich interesie, ale nikt nie bierze odpowiedzialności za jej ewentualną dezintegrację.

Dlatego jak powiedział, "ten pomysł, to krok w kierunku umocnienia organizacji".

Członkowie strefy euro są obecnie zjednoczeni w ramach nieformalnego ciała - Eurogrupy, która składa się z ministrów finansów każdego z krajów. Przewodniczy jej holenderski minister finansów Jeroen Dijseelbloem.

Jak tłumaczy jednak na łamach tygodnika "Journal du Dimanche" francuski prezydent, "to co nam zagraża, to nie nadmiar Europy, ale jej niewydolność".

Coraz słabsze?

Zdaniem Hollande'a, Europa dopuściła do tego, że jej wewnętrzne instytucje stają się słabsze. Jak przyznał 28 członków Unii Europejskiej, "walczy by znaleźć wspólny język, który przyczyni się do jej rozwoju. Parlamenty pozostają zbyt daleko od ośrodka decyzyjnego. A ludzie odwracają się, po tym jak są ignorowani".

Jak dodał, ruchy populistyczne, które zyskały na popularności wśród Europejczyków spowodowała fala rozczarowań działalnością instytucji. Zdaniem francuskiego prezydenta powoduje to także dodatkowe problemy, ponieważ "oni (populiście - red.) chcą podziałów i powrotu ścian" dzielących poszczególne kraje.

Niedzielna inicjatywa Hollande'a pojawiała się już w przeszłości i została pierwotnie zaproponowana przez byłego szefa Komisji Europejskiej oraz francuskiego ekonomistę Jacques'a Delorsa.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tomek_wojcikb5gp
Jestem za stworzeniem jednego kraju co za tym idzie jednego rządu.. Szkoda tylko że Polska się do tego narazie nie zapisze bo nie jest w strefie euro..
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
miki_kowalski
Jedno wspólne państwo Euro, mi już wszystko jedno czy będzie tu rządził Niemiec, Francuz czy Portugalczyk- warunek praca, dobra płaca i jako taka opieka medyczna z resztą poradzę sam.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Światowit
Ładnie Francuz wymyślił.... utrzymywać wszystkich (i Grecję) za wszelką cenę?
To jest prosta droga do rozsypki i bankructwa Unii Europejskiej!
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane